EliteLeague: «Πάτησε» το Ψυχικό ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 04-02-2023 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος στο εναρκτήριο παιχνίδι του β΄ γύρου νίκησε εύκολα το Ψυχικό στην «καυτή» Ήλιδα με 85-72 και κάλυψε και την διαφορά της ήττας του α΄ γύρου (είχε χάσει με 10 πόντους), στην περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν και βρεθούν στα πλέι-οφ. Ήταν η 10η νίκησε σε 16 αγώνες για την ομάδα του Κώστα Δελέγκου, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και δεν απειλήθηκε ποτέ από την αθηναϊκή ομάδα (43-30 το ημίχρονο). Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (76-56), 3.30΄ πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-30, 60-46, 85-72.

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 18 (3), Νοέας 1, Καμάρας 15 (3), Ερμείδης 5 (1), Σιδηροηλίας 5 (1), Ιατρίδης 10, Μαστόρος 12, Μίτροβιτς 12 (1), Βύρλας 6.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 2, Κουκάς, Σεγκού 15 (1), Παπανικολάου 10, Αμβράζης 5, Μαλέλης 8, Παύλος 8 (2), Αθανασούλας 20 (4), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσόχλας, Οκεκουόγεν 4.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Κόροιβος -Ψυχικό 85-72

Φ.Ε.Α. Ν.Φ./Ν.Χ.-Ερμής Σχηματαρίου 80-98

Παπάγου-Αίας Ευόσμου 77-65

Μαρούσι-Μεγαρίδα 76-69

Ηρακλής-Πανερυθραϊκός 76-87

Αμύντας-Τρίτων 105-101 (3η παρατ.)

Καβάλα-Αγρίνιο διεκόπη στο ημίχρονο με το σκορ στο 34-37, λόγω βλάβης στην μπασκέτα.

Καβάλα (1-14) 16

*Εκκρεμούν οι αγώνες Ελευθερούπολη – Ερμής Σχηματαρίου (8/2), Χ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη (5/2) και Καβάλα-Αγρίνιο.

**To ΑΣΕΑΔ έκανε δεκτή την προσφυγή του Ηρακλή και του επεστράφησαν οι τρεις βαθμοί που του είχαν αφαιρεθεί μετά από απόφαση του αθλητικού δικαστή για παράβαση του κανονισμού αδειοδότησης.