Elite League: Πρεμιέρα με ήττα ο Κόροιβος στο Ψυχικό

Ημερομηνία: 09-10-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος με εννιά παίκτες στο ρόστερ του εκ των οποίων έπαιξαν οι 8 (δεν αγωνίστηκε ο Ρουμελιώτης) ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα του για την φετινή Α2 Εθνική, στο Ψυχικό από την ομώνυμη ομάδα, με σκορ 97-87, υστερώντας στην περιφερειακή άμυνα στο α΄ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο το πολύ εύστοχο Ψυχικό έφτασε και στο +23 (48-25) στο 15΄ (11 τρίποντα στο α΄ ημίχρονο). Στο β΄ ημίχρονο ο Κόροιβος βελτιώθηκε αμυντικά, μείωσε μέχρι τους 7 πόντους, 85-78, 3.44΄ πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να μπει ακόμα περισσότερο στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 34-19, 54-39, 78-65, 97-87.

Ψυχικό: Γοργόνης 6 (2), Κουκάς 13 (2), Σέγκου 26 (3), Παπανικολάου 16, Αμβράζης 2, Μαλέλης 17 (3), Παύλος 3 (1), Αθανασόπουλος 14 (4).

Κόροιβος: Λιούις 13, Νοέας 3, Καμάρας 17 (2), Ερμείδης 13 (1), Καραΐσκος 15, Ιατρίδης 4, Μαστόρος 11 (2), Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 11 (3).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.