Elite League: Ήττα στην παράταση του Κοροίβου από την Μεγαρίδα-Φωνές για την διαιτησία

Ημερομηνία: 29-10-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε στην παράταση από την Ν.Ε. Μεγαρίδας με 91-88, στην Ήλιδα, για την 4η αγωνιστική της Elite League έχοντας σοβαρά παράπονα από την διαιτησία των Αναστόπουλου, Νάστου, Ρίζου (κυρίως από τον Νάστο), σε άλλο ένα φετινό παιχνίδι και είμαστε ακόμα στην αρχή!

Ο Κόροιβος ξεκίνησε καλά (23-12 α΄ περίοδος), αλλά στη συνέχεια υστέρησε στην άμυνα, δέχτηκε 31 πόντους στη β΄ περίοδο και βρέθηκε να χάνει ένα πόντο στο ημίχρονο (42-43). Στο τελευταίο τρίλεπτο της γ΄ περιόδου ήταν άστοχος και η Ν.Ε.Μ. με επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγε με 8 πόντους στο 30΄ (60-68), με τον Γερομιχαλό να σκοράρει με όλους τους τρόπους. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε και τους 11 πόντους στο 34΄ (65-76), ο Κόροιβος επέστρεψε, μείωσε στο καλάθι και με 2/2 βολές του Λιούις στα 26΄΄ πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση (80-80). Εκεί, ξανά ο Γερομιχαλός με δύο διαδοχικά καλάθια έκανε το 82-86, 2.34΄ πριν τη λήξη και η Ν.Ε.Μ. κράτησε ως το τέλος το προβάδισμά της στη ρουλέτα των βολών στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 42-43, 60-68, 80-80, 88-91 παρ.

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 11, Νοέας 15 (2), Καμάρας 31 (5), Καραΐσκος 2, Ιατρίδης 9, Μαστόρος 15 (2), Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 5.

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 9 (3), Γκάτζιας 8 (1), Παπαγιάννης 5, Αγγελόπουλος 5 (1), Γερομιχαλός 37 (2), Καψαλός, Ντουμπίνσκι 9 (1), Σωτηράκης 6, Καλλινικίδης 8, Χάσα, Ζαρκαδούλας 3.

Ηρακλής-Ερμής Σχηματαρίου 78-70

Αμύντας-Αίας Ευόσμου 68-71

Κόροιβος Αμαλιάδας-Μεγαρίδα 88-91 παρ. (80-80 κ.α.)

Καβάλα-Πανερυθραϊκός 61-83

Αγρίνιο-Τρίτων 74-85