Elite League: «Άλωσε» τη Ν. Ερυθραία ο Κόροιβος

Ημερομηνία: 22-10-2022 | Συντάκτης:

Ο ηρωικός Κόροιβος νίκησε στη Ν. Ερυθραία τον Πανερυθραϊκό με 88-82 και αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής (Elite League). Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Ερμείδη, έχανε 9 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο, αλλά από τη β΄ περίοδο και μετά κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση (43-48 το ημίχρονο) και έφτασε και σε διψήφια διαφορά (57-67) στα τελευταία δευτερόλεπτα του γ΄ δεκαλέπτου.

Στο φινάλε του αγώνα έμεινε ψύχραιμη και συγκεντρωμένη όταν ο Πανερυθραϊκός μείωσε στο καλάθι (80-82 και 82-84) και με ένα λέι-απ του Μαστόρου (82-86) και 2/2 βολές του Καμάρα (82-88) πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-48, 60-67, 82-88.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (1), Παπαδημητρίου 15 (1), Κωστόπουλος 2, Μωραΐτης 13 (3), Καμπουρίδης 8(1), Μερμίγκης 6 (2), Αρνόκουρος, Οικονομόπουλος 2, Σταματογιάννης 7 (1), Ματαλιωτάκης 14, Ευστρατίου 9 (2).

Κόροιβος (Δελέγκος): Μίτροβιτς 7(1), Λιούις 21(4), Καμάρας 17 (1), Νοέας 11, Ιατρίδης 11(1), Μαστόρος 12(2), Καραΐσκος 4, Ρουμελιώτης 5.

Πανερυθραϊκός – Κόροιβος  82-88

Ελευθερούπολη – Παπάγου  91-89
Ερμής Σχημ. – Μαρούσι  65-60
Χ. Τρικούπης – Φ.Ε.Α. ΝΦ/ΝΧ  81-77

Ν.Ε. Μεγαρίδος – Αμύντας 69-67