Ε.Α. Παραλίας-Σ.Ε.Φ.Α. 46-68: Εύκολα και απλά

Ημερομηνία: 18-01-2019 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι στο Κλειστό των Ροϊτίκων, με πρωταγωνιστή τον Τατάνη.

Το Σ.Ε.Φ.Α. νίκησε εύκολα την Ε.Α. Παραλίας στο Κλειστό των Ροϊτίκων με 46-68 και ολοκλήρωσε τον α΄ γύρο με 11 νίκες και 2 ήττες, στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη, μπήκε δυνατά από την αρχή και προηγήθηκε με 14 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 στη β΄ περίοδο, αλλά στο β΄ ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι έσφιξαν ξανά την άμυνά τους, έφτασαν αρχικά στο +13 στο 30΄ και εν τέλει επικράτησαν με 22 πόντους διαφορά. Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, οι Τόγιας, Κορακιανίτης, Κουρής και Τατάνης, ενώ όλοι αγωνίστηκαν και για τον Θοδωρή Μάρκου, που υπέστη στο προηγούμενο παιχνίδι ρήξη πρόσθιου χιαστού και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Μάλιστα, προπονητής, παίκτες και Διοίκηση αφιέρωσαν τη νίκη στον άτυχο παίκτη. Την προσεχή Δευτέρα, οι Ανδραβιδαίοι έχουν δύσκολη αποστολή στην Πάτρα με τη δεύτερη Γαλήνη.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 26-34, 37-50, 46-68.

Ε.Α. Παραλίας: Σταθόπουλος, Σιδέρης 4, Βανδώρος 7(1), Μαυροθαλασσίτης 3(1), Αντωνόπουλος 13, Κολλιόπουλος 5(1), Αλεξόπουλος 12(2), Αποστολόπουλος, Μάλλιαρης Κόττας, Φραντζής 2.

Σ.Ε.Φ.Α.:  Μασούρας 4, Κορακιανίτης 17, Αρβανίτης, Τσιρώνης, Καμίλης, Τατάνης 13(1), Κουρής 15, Τόγιας 19.

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης