BJJ/ALL STARS CUP 2018: Σάρωσαν τα μετάλλια οι Ηλείοι αθλητές

Ημερομηνία: 21-06-2018 | Συντάκτης:
Ο Αλέξανδρος Αμάραντος ανέβηκε ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Κλειστό της Γλυφάδας το ALL STARS CUP 2018 για την πολεμική τέχνη του Μπραζίλιαν Ζίου Ζίτσου, με τη συμμετοχή 350 αθλητών από Ελλάδα, Κύπρο, Σουηδία, Αλβανία, Βουλγαρία, Σερβία, Μεγάλη Βρετανία, Πολωνία και Καζακστάν. Ανάμεσά τους ήταν και εννιά Ηλείοι αθλητές, έξι από το σύλλογο του Ολυμπιονίκη, συν η Νικολέττα Ζαρκάδη της Αlliance Greece και οι Διονύσης Παπαδόπουλος, Πασχάλης Κούλικας από τον Αρραχιωνα Αμαλιάδος, οι οποίοι σχεδόν όλοι σημείωσαν σπουδαίες επιτυχίες. Απολογισμός τρία χρυσά, ένα ασημένιο και τέσσερα χάλκινα μετάλλια, σπουδαία επίδοση για τους εκπροσώπους του BJJ στην Ηλεία.

Η Νικολέττα Ζαρκάδη συνέχισε τις επιτυχίες και εντός Ελλάδας.

Χρυσοί Αμάραντος, Ζαρκάδη, Κοντούλης

Ο πρόεδρος του Ολυμπιονίκη, Αλέξανδρος Αμαράντος, έδωσε συνέχεια στις μεγάλες επιτυχίες τη φετινή σεζόν, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία master2 82 κιλά, μπλε ζώνη. Ο Λέανδρος Κοντούλης πήρε επίσης το χρυσό μετάλλιο στη master 2 76 κιλά, μπλε ζώνη, ενώ η Νικολέττα Ζαρκάδη ανέβηκε και αυτή στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα -64 κιλά της κατηγορίας Light.

Ο Διονύσης Παπαδόπουλος κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία open, masters 1  100 κιλά, μπλε ζώνη. O Γιώργος Σπ. Τζαβάρας πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία masters 1 76 κιλα, μπλε ζώνη, όπως επίσης και ο Γιώργος Κ. Τζαβάρας στα 94 κιλά, μοβ ζώνη. Ο Ανδρέας Κασκούρας κατετάγη και αυτός τρίτος στην κατηγορία masters 1, λευκή ζώνη, 70 κιλά.

Τέλος, ο Νίκος Κλάδης στα U18 κατέκτησε την 3η θέση στα 79 κιλά, λευκή ζώνη, ενώ ο Πασχάλης Κούλικας ήταν 9ος στα 70 κιλά, λευκή ζώνη.

Ο Λέανδρος Κοντούλης κατέκτησε και αυτός χρυσό μετάλλιο.

Ο Διονύσης Παπαδόπουλος  πήρε τη 2η θέση μετά από μεγάλες μάχες στην Open.

Γιώργος Κ. Τζαβάρας, Γιώργος Σπ. Τζαβάρας και Κασκούρας ανέβηκαν και αυτοί στο βάθρο των νικητών.