Basket League: Ήττα με… κέρδη

Ημερομηνία: 10-10-2016 | Συντάκτης:

koroivos

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 88-66 από τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά επέδειξε μαχητικό πνεύμα

Η αποστολή του Κοροίβου κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό ήταν εκ προοιμίου δύσκολη και το τελικό αποτέλεσμα (66-88) λίγη σημασία έχει μπροστά στα κέρδη που αποκόμισαν οι κυανόλευκοι. Και το μεγαλύτερο ήταν το ζεστό χειροκρότημα από τους 2000 περίπου θεατές που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο Αμαλιάδας, το απόγευμα του Σαββάτου. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, χωρίς τον τραυματία Βαν Όστρουμ, επέδειξε μαχητικό πνεύμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτό αποτελεί παρακαταθήκη για τη δύσκολη συνέχεια. Ακόμα κι όταν η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους, στα μέσα της γ’ περιόδου, ο Κόροιβος «δεν το έβαλε κάτω», έπαιξε καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 17 πόντους, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Και μάλιστα έχοντας στο παρκέ τον 22χρονο, γέννημα θρέμμα της ομάδας, Ανδρέα Μπεκρή, που αγωνίστηκε συνολικά 10 λεπτά στο ματς, τον 15χρονο Αλέξη Κάτζο που ενθουσίασε το κοινό με τον άψογο χειρισμό της μπάλας, αγωνιζόμενος ως πλέι-μέικερ (δεν είναι τυχαία μέλος των κλιμακίων της Εθνικής Παμπαίδων) και τον επίσης νεαρό Ανδρέα Αθανασόπουλο.

Νευρικός και άστοχος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κόροιβο να είναι άστοχος και με μόλις 1/8 δίποντα και 1/8 τρίποντα στην α΄ περίοδο, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει τον Ολυμπιακό, 3-9, 7-15 και 10-21, που ήταν και το σκορ του α΄ δεκαλέπτου. Στη β΄ περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ. (είχαν 7/13 στο α΄ ημίχρονο) σε αντίθεση με τον Κόροιβο που ήταν νευρικός και από το 15ο λεπτό και μετά, οι πρωταθλητές Ελλάδας ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς με τρία τρίποντα του Λοτζέσκι και ένα του Παπαπέτρου, φτάνοντας στο +20 στο 18΄ (23-43), για να τελειώσει το ημίχρονο 27-45.

koroivos1

Στη γ΄ περίοδο, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 25΄ (33-58) και το 30λεπτο ολοκληρώθηκε με εκπληκτική ασίστ του Μπεκρή και κάρφωμα του Χολ (39-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν θεαματικό μπάσκετ (τελείωσε με επιμέρους σκορ 27-27) και τον Κόροιβο να βελτιώνει τα ποσοστά του σε δίποντα και τρίποντα (7/8 δίποντα και 4/10 τρίποντα). Την παράσταση όμως έκλεψε ο 15χρονος Αλέξης Κάτζος που αγωνίστηκε στο τελευταίο δίλεπτο και ως επιβράβευση δέχτηκε, με τη λήξη του αγώνα, στοργικό εναγκαλισμό από τον Ντάνιελ  Χάκετ.

Καλύτεροι από τους πρωταθλητές Ελλάδας ο Λοτζέσκι με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκριν με 16 πόντους, ενώ από την ηλειακή ομάδα ο Χολ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκότσερ, που μετά τα δύο πρώτα άστοχα τρίποντα, πήρε μπρος και πέτυχε 13 πόντους με 4 τρίποντα καθώς και ο Μπράουν, που μπορεί να ήταν άστοχος από τα 6.75μ. (1/8) αλλά σκόραρε 14 πόντους, μοίρασε 9 ασίστ και πήρε 5 ριμπάουντ.