Β΄ ΕΣΚΑΗ (1ος Όμιλος): Εκτός έδρας νίκες για Ηρακλή, Ήλιδα-Πρώτη ήττα για Υπερίωνα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 16-12-2019 | Συντάκτης:

Η Γ.Ε.Π. Ηρακλής πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη της και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Δύμη και τον Υπερίωνα Αμαλιάδας. Η ομάδα του Γ. Μπεκρή νίκησε τον Διαγόρα Βραχνεΐκων στα Ροΐτικα με 53-68 καθαρίζοντας το ματς από το ημίχρονο (22-42) κι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Πάρη Ντεβενέζο (φωτό) που πέτυχε 22 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γεωργόπουλος (13π.), Μπεκρής (10π.).

Η Ήλιδα του Γρηγόρη Κακολύρη, πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα. Επικράτησε του Τρίτωνα στην Πάτρα με 49-60, διατηρώντας σε όλο το ματς προβάδισμα από 4 έως 8 πόντους και στην τελευταία περίοδο έφτασε σε διψήφια διαφορά, με τον Βλάσση Βασιλικιώτη να ολοκληρώνει το ματς με 17 πόντους και τον Γιάννη Κίντο να προσθέτει 14 (με 4 τρίποντα), ενώ διψήφιος ήταν και ο Τσαμπούκος (10π.), χωρίς να υστερήσει κανείς.

Ο Υπερίων υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, στην Κ. Αχαγιά, στο ντέρμπι με τη δυνατή Δύμη (75-53), ενώ ηττήθηκε και ο Ίφιτος στην Κεφαλονιά (64-45), αγωνιζόμενος με 7 παίκτες όλους κι όλους και μένοντας κοντά στο σκορ στο α΄ ημίχρονο (26-23).