Ανατόλια-Κόροιβος 81-78: Δεν άξιζε την ήττα-Λύγισε στο φινάλε ελέω και της διαιτησίας

Ημερομηνία: 07-10-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Ηττήθηκε το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη από το Κολλέγιο Ανατόλια με 81-78. Η ηλειακή ομάδα ήταν κυρίαρχη για 25 λεπτά κόντρα σε μια καλή κι έμπειρη ομάδα, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 43-57, αλλά λύγισε στο φινάλε, με τη διαιτησία στο β΄ μέρος κυρίως, να σφυρίζει με δύο μέτρα και δύο σταθμά, ενώ έχασε και 11 συνολικά βολές (5 στο τελευταίο τρίλεπτο).

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 2-9  και 4-12 με τρίποντα των Μάινς Σιγκούνα. Το Ανατόλια απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε στους 3 (12-14) και με νέο τρίποντο από τον Γκάτζια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 18-17. Ο Μπεκρής με 2/2 βολές έκανε το 18-19 και η α΄ περίοδος τελείωσε 20-19.

Με Τόζιο και Καραποστόλου, το Ανατόλια ξέφυγε με 7 πόντους στις αρχές της β΄ περιόδου (26-19), αλλά ο Ματαλών βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και ισοφάρισε 26-26. Στη συνέχεια, Χρυσόπουλος, Μάινς και Χατζηδάκης έκαναν το 29-35 και οι Σιγκούνας, Χατζηδάκης έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων στον Κόροιβο (29-39), που έτρεξε επιμέρους σκορ 3-20 σε διάστημα 4 λεπτών. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 5 (35-40) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-43.

Βρέθηκε στο +14 αλλά…

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου Ματαλών, Ρουτκάουσκας και Αθανασούλας έστειλαν τον Κόροιβο στο +12 (40-52) και ο Κάτζος στο + 14 (43-57) στο 25΄. Το Ανατόλια όμως, μείωσε στους 3 (56-59) στο τέλος της γ΄ περιόδου, με επιμέρους σκορ 13-2.

Στο ξεκίνημα του δ΄ δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο 58-59, αλλά ο Μάινς έδωσε ανάσα στον Κόροιβο κι έκανε το 58-63. Ο Σιγκούνας με άλλο ένα δικό το τρίποντο έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στον Κόροιβο, 60-66 αλλά με 5 διαδοχικούς πόντους του Αμπατζά το Ανατόλια ισοφάρισε 70-70 στο 37΄. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ο Σιγκούνας με τρίποντο έκανε το 74-78, ο Αμπατζάς μείωσε στον πόντο (77-78) επίσης με τρίποντο και στην επόμενη επίθεση αστόχησε ο Ματαλών. Ο Αμπατζάς κέρδισε στη συνέχεια αμφισβητούμενο φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 79-78, ο Κόροιβος έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Καραποστόλου με άλλες δύο βολές έκανε το 81-78. Στα 2 δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Ρουτκάουσκας αστόχησε σε τρίποντο πίσω από το κέντρο και η νίκη πήγε στους Θεσσαλονικείς

Επόμενος αντίπαλος για τον Κόροιβο, ο Αμύντας, το προσεχές Σάββατο στο Κλειστό της Ήλιδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-43, 56-59, 81-78.

Σ.Α.Α.Κ. Ανατόλια: Γερομιχαλός 2, Γκάτζιας  11(1), Παπαδόπουλος 7 (1), Γαλανίδης, Καραποστόλου 19 (2), Ασημακόπουλος 5, Τσιρογιάννης, Καραγιαννίδης, Μπρόζος 3, Πιλκούδης 6, Τόζιος 13, Αμπατζάς 15 (3).

Κόροιβος: Μάινς 11(2), Δημητρακόπουλος, Ρουτκάουσκας 9, Ματαλών 18 (1), Χρυσόπουλος 7 (2), Χατζηδάκης 8, Σιγκούνας 17 (4), Κάτζος 2, Αθανασούλας 4, Ρούνης, Μπεκρής 2, Τάταρης.