Αίολος-Ολυμπιονίκης 79-71: Τον κοίταξε στα μάτια!

Ημερομηνία: 20-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης πάλεψε πολύ στην Πάτρα, αλλά ηττήθηκε στο φινάλε, έχοντας παράπονα για τη διαιτησία

Ο Ολυμπιονίκης, το βράδυ της Δευτέρας, κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο της Α1 ΕΣΚΑΗ, Αίολο Αγυιάς και μάλιστα μέσα στην έδρα του, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 79-71, έχοντας παράπονα για τη διαιτησία στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα. Με αυτή την ήττα βρέθηκε σε τριπλή ισοβαθμία στη 10η θέση, με Α.Ε.Λ. και Ολυμπιάδα και η υπόθεση «παραμονή» δυσκολεύει καθώς φέτος ίσως υποβιβαστούν περισσότερες από δύο ομάδες (εξαρτάται από το πόσες ομάδες της ΕΣΚΑΗ θα υποβιβαστούν από τη Γ΄ Εθνική).

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Χάρη Τροχανά, έμεινε κοντά στο σκορ στο α΄ ημίχρονο (42-38), προσπέρασε στο τρίτο δεκάλεπτο έστω και με βραχεία κεφαλή (55-56) και στην τελευταία περίοδο διεκδίκησε με πολλές πιθανότητες τη νίκη. Τρία λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 70-71 για την ηλειακή ομάδα, αλλά από κει και πέρα δεν σκόραρε, με τους διαιτητές να παίζουν ρόλο σε αυτό, καθώς, όπως αναφέρουν οι άνθρωποι του Ολυμπιονίκη, τα έβλεπαν όλα μονόπλευρα! Ο Αίολος με σερί 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο έφτασε στη νίκη με 79-71.

Εξαιρετικός ο Σαλάι με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ (!) και ο Σακελλαρίου με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, χωρίς όμως να υστερήσει κανείς. Την προσεχή Δευτέρα στις 6μ.μ. ο Ολυμπιονίκης θα υποδεχτεί τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-38, 55-56, 79-71.

Αίολος: Μπούμπουλης 5 (1), Μπαχός 18 (6), Καποτάς 6 (2), Θεοδωρόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 5, Χατζηκάλφας 13, Σκόνδρας 12, Χαμηλός 15 (3).

Ολυμπιονίκης: Χ. Κωνσταντόπουλος 12 (2), Σακελλαρίου 18 (3), Σαλάι 17 (1), Στούκας 12 (2), Δ. Κωνσταντόπουλος 12 (3), Κωσταρέλλος, Μπουγάς.