Αιγιάλεια 2022: 16 μετάλλια από τους Ηλείους αθλητές-Πρωτιές για Καραμουσαλή, Ρέντεση, Πέππα και Γιατρά

Ημερομηνία: 02-06-2022 | Συντάκτης:

Ο Σωτήρης Καραμουσαλής της Α.Ε. Λεχαινών κατετάγη πρώτος στον ακοντισμό Ανδρών Κ18.

Μεγάλη συμμετοχή είχαν οι αγώνες στίβου «Αιγιάλεια 2022», που έγιναν το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό στάδιο Αιγίου. Περίπου 600 αθλητές πήραν μέρος, μεταξύ αυτών και αρκετοί Ηλείοι, που είχαν πολύ καλή παρουσία κατακτώντας συνολικά 16 μετάλλια (τέσσερα χρυσά, τέσσερα ασημένια και οχτώ χάλκινα).

Τους αγώνες διοργάνωσε ο Αθλητικός Σύλλογος Αιγίου «Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς» σε συνεργασία με τον Δήμο Αιγίου, το Ν.Π.Δ.Δ. και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου.

Ο Δημήτρης Ρέντεσης του Κοροίβου πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. εμπόδια αγοριών Κ16.
Η Πελαγία Πέππα της Αναγέννησης Πύργου πήρε την πρωτιά στα 200μ. εμπόδια κοριτσιών Κ16.

Οι επιδόσεις των Ηλείων αθλητών

Άνδρες

Στα 200μ. εμπόδια αγοριών Κ16, ο Δημήτρης Ρέντεσης του Κοροίβου κατέλαβε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 27.34 και ο Ιάσονας Παπαναστασόπουλος της Α.Γ.Ε. Πύργου την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με 28.53. Ο Αντώνης Δημακόπουλος του Κοροίβου ήταν 9ος με 30.61.

Στα 150μ. αγοριών Κ16, ο Σωκράτης Παπαναστασόπουλος της Α.Γ.Ε. Πύργου πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 18.41. Ο Διονύσης Γιάνναρος της Α.Ε. Λεχαινών ήταν 10ος με 20.07 και ο Γιώργος Ξυνής της Α.Γ.Ε. Πύργου 13ος με 21.02.

Στον ακοντισμό Ανδρών Κ18, ο Σωτήρης Καραμουσαλής της Α.Ε. Λεχαινών πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 53,49μ..

Στον ακοντισμό Ανδρών, ο Νίκος Παναγιωτακόπουλος της Αναγέννησης Πύργου πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 46.70μ. και ο Νίκος Λιάπης της Α.Ε. Λεχαινών πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 45,15μ.. Ο Γιώργος Πέππας της Αναγέννησης Πύργου κατετάγη 4ος με 43.95μ..

Στην σφαιροβολία Ανδρών Κ18, ο Στέφανος Παπαναγόπουλος της Αναγέννησης Πύργου ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, καταλαμβάνοντας την 3η θέση με βολή στα 14.91μ.. Ο Νίκος Λιάπης της Α.Ε. Λεχαινών ήταν 4ος με 12.96μ..

Στα 800μ., ο Φώτης Σπηλιόπουλος της Α.Γ.Ε. Πύργου ήταν τέταρτος με 1.59.64 και ο Δημητράκης Μεϊντή του Κοροίβου πέμπτος με 2.00.60. Στην 6η θέση ήταν ο Φώτης Καστής του Απόλλωνα Πύργου με 2.05.00.

Στα 1200μ. αγοριών Κ16, ο Θεοφάνης Μαντζώρος της Α.Ε. Λεχαινών κατέλαβε την 6η θέση με 3.55.34, μεταξύ 17 συμμετοχών.

Στα 100μ., ο Γιάννης Παναγιωτακόπουλος του Κοροίβου κατετάγη 13ος με χρόνο 11.44, μεταξύ 38 αθλητών. Ο Γιώργος Ασπραδάκης ήταν 15ος με 11.47 και ο Νίκος Παναγιωτακόπουλος 24ος με 11.99, αμφότεροι αθλητές του Κοροίβου.

Στα 400μ., σε 26 συμμετοχές, ο Γιάννης Νικολούλιας της Α.Γ.Ε. Πύργου ήταν 16ος με χρόνο 55.31 και ο Γιώργος Πέππας της Αναγέννησης Πύργου 21ος με 56.62.

Τέλος, στο μήκος, ο Νίκος Παναγιωτακόπουλος της Αναγέννησης Πύργου πήρε την 9η θέση με άλμα 6.09μ..

Η Ευφροσύνη Γιατρά της Α.Ε. Λεχαινών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τετραπλούν κοριτσιών Κ16.

Γυναίκες

Στα 200μ. εμπόδια κοριτσιών Κ16, η Πελαγία Πέππα της Αναγέννησης Πύργου, πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 31.05. Τρίτη ήταν η Γεωργία Ρέντεση του Κοροίβου με 32.20.
Στα 100μ. γυναικών, η Παναγιώτα Αθανασοπούλου του Κοροίβου ήταν 3η με χρόνο 12.47 και η Λάουρα Γκιόνι του Κοροίβου 9η με 13.34. Η Ευρυκόμη Ηλιοπούλου, επίσης του Κοροίβου, 12η με 13.80.

Στα 150μ. κοριτσιών Κ16, η Νίκη Παναγοπούλου της Αναγέννησης Πύργου κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 19.74 και η Στυλιανή-Σοφία Γεωργιλά της Α.Ε. Λεχαινών την 4η με 19.76. Πέμπτη ήταν η Ιωάννα-Μαρία Μαραθιά του Κοροίβου με 19.89 και 10η η Δέσποινα Μπελεκούκια του Κοροίβου με 20.37. Η Ιωάννα Ξυνή της Α.Γ.Ε. Πύργου ήταν 12η με 20.50 και η Τριάδα Μαχαίρα του Κοροίβου 14η με 20.64. Η Αλεξάνδρα Σδούγα του Κοροίβου 16η με 20.75, σε ένα αγώνισμα όπου συμμετείχαν 58 αθλήτριες!

Στο τετραπλούν κοριτσιών Κ16, η Ευφροσύνη Γιατρά της Α.Ε. Λεχαινών ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, με άλμα στα 13,14μ..

Στο μήκος γυναικών, η Νικολία Ποϊραζίδη του Απόλλωνα Πύργου πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 5.73μ. και η Σαββίνα Κουτσαβίτη του Κοροίβου ήταν 6η με 4.64μ.. Η Παναγιώτα Λαμπροπούλου του Απόλλωνα Πύργου ήταν 7η με 4.89μ. και η Γεωργία Αβράμπου της Αναγέννησης Πύργου 10η με 4.40μ..

Στην σφαιροβολία γυναικών, η Μαρία-Βασιλική Καρύδη του Κοροίβου πήρε την 2η θέση με 8,60μ. και στην σφαιροβολία γυναικών Κ18 η Ελισάβετ Μπάρκουλα, επίσης του Κοροίβου, κατέλαβε και αυτή την 2η θέση με 10,73μ.. Η Ηλιάνα Αναστασοπούλου της Α.Ε. Λεχαινών κατετάγη 4η με 9.89μ..

Στον ακοντισμό γυναικών Κ18, η Ρεββέκα Παπαδάκη της Αναγέννησης Πύργου πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με 29.44μ. και η Ελισάβετ Μπάρκουλα του Κοροίβου την 4η με 28.52μ..

Στα 1200μ. κοριτσιών Κ16, η Μαρία Αντίοχου της Α.Ε. Λεχαινών ήταν 15η με χρόνο 4.17.68 και η Αγγελική Αγγελάτου επίσης της Α.Ε.Λ. 18η με 4.21.64, σε 26 συνολικά συμμετοχές.

Νίκος Παναγιωτακόπουλος της Αναγέννησης και Νίκος Λιάπης της Α.Ε.Λ., ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών στον ακοντισμό ανδρών.
Η Μαρία-Βασιλική Καρύδη του Κοροίβου πήρε την 2η θέση στην σφαιροβολία γυναικών.