Αιγέας-Σκαγιοπούλειο 60-46: Άνοδος για Αιγέα

Ημερομηνία: 14-05-2019 | Συντάκτης:

Ο Αιγέας νίκησε εύκολα την Κυριακή στη Γαστούνη το Σκαγιοπούλειο με 60-46 για την τελευταία αγωνιστική των πλέι-οφ της Β΄ ΕΣΚΑΗ και τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στην Α2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη  τερμάτισε στην 3η θέση και αν παραμείνει στη Γ΄ Εθνική το Ληξούρι μέσω του αγώνα μπαράζ παραμονής που θα δώσει, τότε προβιβάζεται και τρίτη ομάδα από τη Β΄ ΕΣΚΑΗ. Ακόμα όμως κι αν υποβιβαστεί το Ληξούρι, με μία τουλάχιστον συγχώνευση  που πιθανόν να γίνει στην Α1 ΕΣΚΑΗ, θα ανέβει και τρίτη ομάδα από τη Β΄ ΕΣΚΑΗ. Έτσι, οι μελανόλευκοι, μετά από μια πολύ καλή σεζόν (κατετάγησαν 1οι στον όμιλό τους, στην κανονική περίοδο) προβιβάζονται στην Α2 ΕΣΚΑΗ.

Όσο για το παιχνίδι με το Σκαγιοπούλειο, ο Αιγέας από τη β΄ περίοδο και μετά έσφιξε την άμυνά του και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε στο +12 (35-23) και από κει και πέρα δεν απειλήθηκε. Καραθανάσης, Γιαννακόπουλος και Γιατράς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και καθοδήγησαν την ομάδα στην επίθεση, ενώ όλοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-23, 46-34, 60-46.

Αιγέας: Φραγκανδρέας,  Μάλλιαρης 6,  Καραβίδας, Γιατράς 13(1), Καραθανάσης 15, Δημητρακόπουλος,  Γιαννακόπουλος 15(3), Τουρίκης 5(1), Γιαρικάνης, Κορδοπάτης 6,  Ράλλης, Πετρόπουλος.

Σκαγιοπούλειο: Θεοδωράκης 5, Δρακονάκης 2, Γρηγορακάκης, Χριστοδουλόπουλος 14(3), Φωστερης 9,  Μεντζελόπουλος 4,  Αθανασακόπουλος 6,  Αντωνόπουλος 2, Τσιρίκος 5, Τριάδας.