Αγυιά-Αιγέας 74-59: Ηττήθηκε αλλά ελπίζει

Ημερομηνία: 07-05-2019 | Συντάκτης:

Ο Αιγέας ηττήθηκε το Σάββατο στην Πάτρα από την Αγυιά με 74-59 για την προτελευταία αγωνιστική στα πλέι-οφ της Β΄ ΕΣΚΑΗ, αλλά ελπίζει στη 2η θέση που δίνει και αυτή την άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη υποδέχεται στο φινάλε το Σκαγιοπούλειο και θέλει νίκη και ταυτόχρονα νίκη της Αγυιάς επί του Πήγασου. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση, στην οποία υπερέχει ο Αιγέας. Αν η ηλειακή ομάδα νικήσει το Σκαγιοπούλειο και η Αγυιά χάσει από τον Πήγασο, καταλαμβάνει την 3η θέση και από κει και πέρα θα πρέπει να παραμείνει το Ληξούρι στη Γ΄ Εθνική (μέσω του μπαράζ παραμονής που θα δώσει) για να ανέβει και 3η ομάδα στην Α2. Βέβαια, με τις ανακατατάξεις που πιθανότατα θα έχουμε στην Α1 ΕΣΚΑΗ τη νέα σεζόν, αναμένεται να προβιβαστούν τουλάχιστον τρεις ομάδες και ο Αιγέας με νίκη επί του Σκαγιοπουλείου, θα βρεθεί, εκτός απροόπτου, στην Α2 ΕΣΚΑΗ.

Όσο για το παιχνίδι με την Αγυιά, οι «μελανόλευκοι» δεν ήταν καλοί στο β΄ ημίχρονο και το πλήρωσαν. Κέρδιζαν με 31-38 στο α΄ ημίχρονο, αλλά υστέρησαν σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο μισό του αγώνα και στο 30΄ βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά (57-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και ήρθε η ήττα με 15 πόντους διαφορά.

Την προσεχή Κυριακή στις 6μ.μ. ο Αιγέας θα υποδεχτεί στη Γαστούνη το Σκαγιοπούλειο, για την τελευταία αγωνιστική των πλέι-οφ, που θα κρίνει την άνοδο στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 31-38, 57-47, 74-59.

Αγυιά:  Μόσχοβος, Κουρούκλης 11 (2), Στολλας,  Δορμπαράκης, Κοντογεώργης,  Σταυρόπουλος 12 (4),  Μαράτος 28 (1),  Λυκούδης 15 (1).

Αιγέας: Βισβάρδης, Μάλλιαρης 8,  Καραβίδας, Γιατράς 10 (2), Καραθανάσης 18 (1),  Πετρόπουλος, Γιαννακόπουλος 17 (2), Τουρίκης,  Φραγκανδρέας 1,  Κορδοπάτης 5 (1),  Ράλλης.