Α.Ε. Λεχανών-Ήφαιστος/Αχιλλέας 61-50: Της αμύνης τα παιδιά!

Ημερομηνία: 13-02-2019 | Συντάκτης:

Οι «γαλάζιοι» δέχτηκαν μόλις 17 πόντους στο β΄ ημίχρονο κι έκαναν την ανατροπή

Η Α.Ε.Λ. παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο β΄ ημίχρονο (δέχτηκε μόλις 17 πόντους), έκανε την ανατροπή και νίκησε το δυνατό Ήφαιστο/Αχιλλέα το βράδυ της Δευτέρας στο «Αέθλειον» με 61-50, κάνοντας σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη έχανε με 11 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα (1-12) και με 5 στο ημίχρονο 28-33. Στο γ΄ δεκάλεπτο  δέχτηκε μόλις 7 πόντους και με καλάθια κυρίως από τους Χουλιαρά, Βαρδίκο και Γιωτόπουλο ισορρόπησε και πέρασε μπροστά με ένα καλάθι με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, δύο διαδοχικά τρίποντα του Παλλαδινού έδωσαν το έναυσμα της νίκης, ακολούθησαν καλάθια από τους Γιωτόπουλο, Χουλιαρά και Κοντάρη και η Α.Ε.Λ. έφτασε σε διψήφια διαφορά τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους. Σπουδαία εμφάνιση από Παλλαδινό, Κολλιόπουλο, Γιωτόπουλο, Χουλιαρά, χωρίς όμως να υστερήσει κανείς καθώς στην άμυνα όλοι έπαιξαν παθιασμένα και κράτησαν τον ποιοτικό Ήφαιστο στους 50 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-33, 42-40, 61-50.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 12, Χουλιαράς 13 (1), Σκάλτσας, Κολλιόπουλος 8 (2), Λαμπρόπουλος 6, Αναστασόπουλος, Στεφανίδης, Χαραλαμπόπουλος, Γιωτόπουλος 5, Παλλαδινός 12 (3), Κοντάρης 5.

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Μανωλόπουλος 5, Μιχαλόπουλος, Ψάρρης 1, Βασιλάτος, Παπαδόπουλος 2, Θεοδωρίδης, Ζίζηλας, Βαγενάς 2, Δούβος 8, Κατωπόδης 14 (1), Ντούρος 1, Οικονομόπουλος 17 (1).