Α2 Εθνική: Ήττα του Κοροίβου στις λεπτομέρειες στο Μαρούσι- Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 09-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος επέστρεψε από το -10 του ημιχρόνου, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους στο Μαρούσι, αλλά ηττήθηκε από την ομώνυμη ομάδα με 75-70 και με ρεκόρ 7-10 παραμένει στη ζώνη των πλέι-άουτ.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ στο α΄ ημίχρονο, με το Μαρούσι να είναι εύστοχο από τα 6.75μ.. 25-14 τελείωσε η α΄ περίοδος και 41-31 το ημίχρονο με τρίποντο του Σουρλή στο τέλος της β΄ περιόδου.

Στο β΄ ημίχρονο με σερί 0-11 ο Κόροιβος επέστρεψε για τα καλά και ισοφάρισε 47-47 στο 26΄. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και ο Λεϊμάνις με 2/2 βολες έκανε το 71-70, 48΄΄ πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Ξύδας από κοντά έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στο Μαρούσι στα 32΄΄ (73-70) και ο Μιχάλης Κουταλιανός πήρε τάιμ-άουτ. O Καπώνης αστόχησε σε τρίποντο από πλάγια στα 15΄΄ και έγινε φάουλ στο Μιχαλούτσο στα 6΄΄, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 75-70, καθώς το τρίποντο του Λαμπρόπουλου στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 41-31, 54-52, 75-70.

Μαρούσι: Κουκουλάς 3, Στασινός 12, Ξύδας 8 (2), Χατζηδάκης 18, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης 12 (4), Λυκογιάννης, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 8, Μιχαλούτσος 8 (2).

Κόροιβος: Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 16 (2), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 19 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 8 (2).

*Αναλυτικά ο αγώνας στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.

Ψυχικό –Ιπποκράτης 59-61

Γ.Σ. Αμαρουσίου –Κόροιβος 75-70

Πευκοχώρι –Χαρ.Τρικούπης 73-71

Καστοριά -Ιωνικός Νίκαιας 65-73

Απόλλων Π. -Καβάλα 80-60