Α2 Εθνική: Υπέταξε την πρωταθλήτρια Καρδίτσα ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 11-05-2022 | Συντάκτης:

O Κόροιβος ολοκλήρωσε με μια μεγάλη νίκη την φετινή Α2 κόντρα στην πρωταθλήτρια Καρδίτσα, στο Κλειστό της Ήλιδας, κερδίζοντάς τη με σκορ 61-60 (είχε προηγηθεί με 22 πόντους στο ημίχρονο) και τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 17 νίκες-11 ήττες. Ψυχικό-Ελευθερούπολη και Τρίτων-Χ. Τρικούπης είναι τα ζευγάρια των πλέι-οφ, ενώ στα πλέι-άουτ θα παίξουν Καβάλα-Παγκράτι και Αγρίνιο-Φίλιππος.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου με ένα σερί 17-0 στο α΄ δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά από το 7ο λεπτό (17-3) και το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 22-6. Στη β΄ περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 24 πόντους (34-10) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τον Κόροιβο, 44-22.

Στο β΄ μέρος, η Καρδίτσα, που παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση, άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και το 30λεπτο έληξε με σκορ 55-40.

Στo τελευταίο δεκάλεπτο η Καρδίτσα μείωσε στους 4 (59-55) 3.19΄ πριν το φινάλε και στον πόντο (61-60) στα 45΄΄ πριν το τέλος. Στις επόμενες επιθέσεις Παπαρέγκας και Γράβας αστόχησαν από τα 6.75μ. και η νίκη πήγε στον Κόροιβο με 61-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 44-22, 55-40, 61-60.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (1), Μίτροβιτς 9 (1), Καλογερίας 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 8, Μιχαλούτσος 3, Τάταρης 6, Μαστόρος 3 (1), Νάνος.

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 6, Τσιλούλης 5, Καρράς 1, Κακλαμάνος 2, Σπυριδονίδης 8 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 11, Τσούκας, Αλεξιάδης 2, Καραγεωργίου, Βεργίνης 19 (3), Πεφάνης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Πέμπτη.

Τα αποτελέσματα

Κόροιβος-Καρδίτσα  61-60

Αμύντας-Αγρίνιο  115-72

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός  76-59

Καβάλα-Παγκράτι 89-96 β΄ παρ. (76-76 α΄ παρ., 67-67 κ.α.)

Δάφνη Δαφνίου (1-26) 28

*Εκκρεμεί ο αγώνας Καρδίτσα-Δάφνη Δαφνίου, ο οποίος μετά την δικαίωση της Δάφνης στο ΑΣΕΑΔ, ορίστηκε από την Ε.Ο.Κ. να διεξαχθεί στις 14 Μαΐου και ώρα 15.00.