Α2 Εθνική: Τέταρτη συνεχόμενη νίκη ο Κόροιβος, με ρεκόρ Παπαρέγκα- Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 05-03-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής, κερδίζοντας σήμερα στο Χαϊδάρι την ουραγό Δάφνη Δαφνίου με 92-78, για την 20η αγωνιστική. Έτσι, έφτασε τις 12 νίκες σε 18 αγώνες και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλέι-οφ. Στα αξιοσημείωτα το ρεκόρ του Νίκου Παπαρέγκα στο α΄ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο πέτυχε 8 τρίποντα (τα 6 στο β΄ δεκάλεπτο) σε 10 προσπάθειες συνολικά!

Κατά τα άλλα, ο Κόροιβος κέρδιζε με 16 πόντους στο ημίχρονο (34-50) και στο τέλος της γ΄ περιόδου ήταν μπροστά με 26 πόντους (52-78). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, απλά κατέβασε ταχύτητα, ενώ πήρε ξανά χρόνο συμμετοχής (4 λεπτά) ο 15χρονος Κινινής.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-50, 52-78, 78-92.

Δάφνη Δαφνίου (Γιαννακόπουλος): Τσορμπατζόγλου 14, Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 8, Μπήλιος 14 (3), Μπούτσικος 4, Ρερρές 3 (1), Εξηνταβελώνης 4, Κολτσίδας 7 (2), Σταϊκόπουλος 5 (1), Κυρίτσης 2, Σούμαν 7.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 28 (8), Μίτροβιτς 6, Κινινής, Καλογερίας 7, Ναούμης 15 (3), Κατσαβόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15, Μιχαλούτσος 5 (1), Μαστόρος 3 (1), Νάνος 2, Τάταρης 9.

Δάφνη Δαφνίου-Κόροιβος  78-92

Μαρούσι-Αμύντας 73-86

Οίαξ Ναυπλίου-Καβάλα 54-87

Παγκράτι-Αγρίνιο 87-90

Τρίτων -Ψυχικό αναβλήθηκε

Χ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη  αναβλήθηκε

Φίλιππος Βέροιας-Καρδίτσα  (Κυριακή 6/3-Ώρα 3μ.μ.)

Δάφνη Δαφνίου (0-19) 19

* Εκκρεμούν οι αγώνες Κόροιβος-Πανερυθραϊκός (9/3) για την 17η αγωνιστική, Καβάλα-Τρίτων για την 19η αγωνιστική και Φίλιππος Βέροιας-Καρδίτσα (6/3), Τρίτων-Ψυχικό και Χ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη για την 20η αγωνιστική.