Α2 Εθνική: Σπουδαία νίκη επί του Φίλιππου-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 04-01-2020 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος, παίζοντας με σημαντικές απουσίες, αυτές του τραυματία Μάριου Ματαλών και του Ρουτκάουσκας που αποχώρησε από την ομάδα, πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας στο Κλειστό της Ήλιδας με 92-75 και έφτασε τις 6 νίκες σε 13 αγώνες στην Α2 Εθνική, μόλις μία νίκη πίσω από τις θέσεις των πλέι-οφ και στο +2 από τις θέσεις των πλέι-άουτ.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, μετά από ένα ισορροπημένο α΄ ημίχρονο (44-44), άρχισε να παίρνει διαφορά από το 25΄ και μετά (63-56 στο 27΄), ούσα εύστοχη από τα 6.75μ. στη ζώνη που έπαιξε ο Φίλιππος (9 εύστοχα τρίποντα στο β΄ μέρος).

Η γ΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-58 και στο ξεκίνημα της δ΄ περιόδου με επιμέρους σκορ 11-2 έφτασε στο +14 (74-60), έξι λεπτά πριν το φινάλε και από κει και πέρα δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το ασφαλές προβάδισμα και να φτάσει σε μια ευρεία νίκη με 17 πόντους διαφορά.

Tα δεκάλεπτα: 19-17, 44-44, 63-58, 92-75

Κόροιβος (Κεραμιδάς): Μάινς 6 (2), Χουχούμης 8, Δημητρακόπουλος 5 (1), Χρυσόπουλος 19 (4), Χατζηδάκης 15, Σιγκούνας 7 (1), Κάτζος 2, Αθανασούλας 19 (3), Μπεκρής 6 (2), Τάταρης 5.

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 2, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 4, Ελευθεριάδης 17 (1), Κοθράς 14 (1), Παραπούρας 14 (3), Καντάρκος 8, Φιλιππόπουλος 6, Ντρεκάλοβιτς 10.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.