Α2 Εθνική: Πρώτη νίκη ο Κόροιβος, 75-71 τον Αμύντα – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 12-10-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος έστω και δύσκολα, έκαμψε την αντίσταση του Αμύντα στο Κλειστό της Ήλιδας και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής (75-71), κατά τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους τόσο στο α΄ δεκάλεπτο (5-14) όσο και στο β΄ (26-35), αλλά και στις αρχές του β΄ ημιχρόνου (35-44), αλλά από το 22΄ και μετά έσφιξε την άμυνά της κι έπιασε στο σκορ τον Αμύντα (48-48 και 55-55). Στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 11-4, προηγήθηκε 66-59 και εν συνεχεία 71-63, η αθηναϊκή ομάδα με τρίποντα ισοφάρισε 71-71, 1.10΄ πριν το φινάλε, αλλά στο τελευταίο λεπτό Ματαλών και Αθανασούλας χάρισαν τη νίκη στους κυανόλευκους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-39, 55-55, 75-71.

Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 7 (1), Ρουτκάουσκας 13, Δημητρακόπουλος 6, Ματαλών 19 (1), Χρυσόπουλος 2, Χατζηδάκης 1, Σιγκούνας 14 (1), Κάτζος, Αθανασούλας 13 (2), Μπεκρής, Τάταρης.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11, Καλδής 4, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 11 (2), Κομποδιέτας 6 (1), Γιούση, Φακοπουλίδης 11 (2), Κωνσταντακόπουλος 2, Μέλιος 13 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.