Α2 Εθνική: Ο Κόροιβος εκτέλεσε το Παγκράτι από τα 6.75μ.-Τα αποτελέσματα

Ημερομηνία: 23-10-2021 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος έδειξε ένα μέρος από τις μεγάλες του δυνατότητες φέτος. Νίκησε με χαρακτηριστική άνεση το Παγκράτι στο Κλειστό της Ήλιδας, με 86-59, εκτελώντας την αθηναϊκή ομάδα από τα 6,75μ.. Η ηλειακή ομάδα πέτυχε συνολικά 14 τρίποντα, με τον Παπαρέγκα να ευστοχεί σε έξι, τον Μίτροβιτς σε τέσσερα και τον Μαστρογιαννόπουλο σε τρία!

Ο Κόροιβος, που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τους Ναούμη, Μιχαλούτσο, Οικονομόπουλο, από τη β΄ περίοδο και μετά, αφότου έδιωξε το άγχος, άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Σε 4,5 λεπτά έτρεξε 21-4 επιμέρους σκορ και το 14-18 έγινε 35-22, δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο.
Στο γ΄ δεκάλεπτο το κρεσέντο από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους στο 28΄ (61-39) και όλα πλέον είχαν κριθεί. Στην τελευταία περίοδο, η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν 34 πόντοι (86-52), ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-24, 64-44, 86-59.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 25 (6), Μίτροβιτς 15 (4), Ετζιάκα 3, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (3), Κάππος 9 (1), Τάταρης 6, Μαστόρος 6, Γκαβασιάδης 9, Νάνος.

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 19 (3), Ζαρίφης 1, Γιοβάνης 2, Ταταράκης 4, Δαμιανός, Χαϊκάλης 2, Τσουργιάννης 12 (1), Καριώτης 5 (1), Τζουγκαράκης 11, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ελευθερούπολη-Τρίτων 79-78

Κόροιβος-Παγκράτι 86-59

Καρδίτσα-Πανερυθραϊκός 71-64

Αμύντας-Φίλιππος Β. 81-82 παρ.

Ψυχικό-Δάφνη Δ. 101-71