Α2 Εθνική: Ο Κόροιβος είναι εδώ! Νίκησε εύκολα τον Ερμή Αγιάς

Ημερομηνία: 30-03-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη θύμισε την ομάδα των πρώτων 10 αγωνιστικών του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής και νίκησε εύκολα τον τρίτο της βαθμολογίας Ερμή Αγιάς με 80-67, στο Κλειστό της Ήλιδας.
Οι κυανόλευκοι με όπλα το πάθος τους για νίκη, την πολύ δυνατή άμυνα και την υπομονή στην επίθεση, πήραν μια σπουδαία νίκη που τους δίνει ελπίδες για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ.

Μετά το νωχελικό ξεκίνημα (0-10) οι παίκτες του Σπύρου Σαμόλη, πήραν μπρος, έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-4, πέρασαν μπροστά στο σκορ (23-19 το α΄ δεκάλεπτο), πάτησαν γκάζι στο β΄ δεκάλεπτο και εξαφανίστηκαν! Λαμπρόπουλος, Γκιουζέλης και Μαραγκάκης στη β΄ περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (38-23) και από κει και πέρα το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι και η ηλειακή ομάδα δεν απειλήθηκε. Ο Ερμής μείωσε μέχρι τους 7 πόντους στο 35΄.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 63-50, 80-67.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Χείλαρης 16 (1), Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 16 (4), Μαραγκάκης 14 (2), Γκιουζέλης 9 (1), Τσιάκος 7, Λεϊμάνις 9, Γραβάνης 4, Θεοδωράκος 5.

Ερμής Αγιάς: Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 16 (1), Τζόλος 21 (3), Τριανταφύλλου 8 (1), Ζιβάνοβιτς 12 (2), Λάππας 3 (1), Βρέττας, Λόλας 5.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.

Ιπποκράτης -Ιωνικός Νίκαιας 72-84

Αμύντας-Πευκοχώρι 80-56

Εθνικός Πειραιά-Καστοριά 67-112

Ψυχικό-Απόλλων Πάτρας 66-64

Καρδίτσα-Μαρούσι 74-50