Α2 Εθνική: Νίκη-ανάσα για Κόροιβο στο πελοποννησιακό ντέρμπι-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 26-02-2020 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών στο πελοποννησιακό ντέρμπι, στο Κλειστό της Ήλιδας. Επικράτησε με 80-73, βγάζοντας πολλή ενέργεια στην άμυνα για 35 λεπτά. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας, με επιμέρους σκορ 16-1, έφτασε στο +12 από το α΄ δεκάλεπτο (20-8) και στο 18΄ προηγήθηκε με 18 πόντους (44-26). Στη γ΄ περίοδο με τον Χατζηδάκη να είναι ασταμάτητος στη ρακέτα, η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους (59-38). Ο Απόλλων πλησίασε στους 7 (61-54) στο 32΄, ο Κόροιβος ξέφυγε ξανά στο +16 (74-58), πέντε λεπτά πριν το τέλος και εν τέλει έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-29, 59-49, 80-73.

Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 10 (3), Χουχούμης 7 (1), Δημητρακόπουλος 8, Σαραλίγια 10 (2), Χρυσόπουλος 15 (1), Χατζηδάκης 16, Κάτζος, Αθανασούλας 14 (1), Μπεκρής, Τάταρης.

Απόλλων Π. (Δελέγκος): Τσιακμάς 10 (1), Νιφόρας 2, Κάδρας 5, Τσάμης 26 (4), Μολφέτας 22 (2), Μπαζίνας 2, Σκλήβας 4, Εζόμο 2.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.

Ανατόλια-Δάφνη 83-76

Καρδίτσα-Τρίτων 73-76

Αγρίνιο-Χαρ. Τρικούπης 80-85

Διαγόρας Δρ.-Φίλιππος 86-69

Ολυμπιακός Β΄-Οίαξ Ναυπλίου 73-67