A2 Εθνική: Νέα ήττα Κοροίβου και σοβαρός τραυματισμός Τσιάκου

Ημερομηνία: 12-01-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στον Αμύντα Δάφνης-Υμηττού, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Κουταλιανού. Ηττήθηκε 63-70 στο Κλειστό της Ήλιδας και αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Η ήττα ήρθε από την αστοχία των κυανόλευκων αλλά κυρίως από το γεγονός πως ξέμειναν από λύσεις καθώς στο 15ο λεπτό τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο βασικός σέντερ Γιώργος Τσιάκος, ενώ δεν μπόρεσε να βοηθήσει και ο επίσης τραυματίας Γιάννης Καπώνης.

Ο Αμύντας προηγήθηκε 11-17 στο 8΄ και 19-21 στο 13΄ αλλά ο Κόροιβος βελτίωσε την άμυνά του και με αιχμή του δόρατος τον Δημήτρη Χείλαρη (18 πόντοι στο α΄ ημίχρονο) πέρασε μπροστά στη συνέχεια, παίρνοντας διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο (34-27). Στη γ΄ περίοδο, η διαφορά αυτή αρχικά διατηρήθηκε, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Αμύντας μείωσε στον πόντο (50-49 στο 30΄).

Με την έναρξη του δ΄ δεκαλέπτου η αθηναϊκή ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 50-55, έφτασε ακόμα και στο +9, 54-63 τρία λεπτά πριν τη λήξη και ο Χρήστος Μπάρμπας με το δεύτερο τρίποντό του στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε το 59-68, 1.55΄ πριν το φινάλε και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-27, 50-49, 63-70.

Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 22 (7/10 διπ., 11 ριμπ.), Λαμπρόπουλος 5, Μαραγκάκης 4, Γκιουζέλης 3 (1/3 τριπ.), Κάτζος 3 (1/2 τριπ.), Ρούνης, Λεϊμάνις 15 (2/5 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Γραβάνης, Θεοδωράκος 7 (1/6 τριπ.), Τσιάκος 4.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 13 (4/9 διπ., 7 ασίστ), Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 21 (5/6 διπ., 2/3 τριπ.), Καλδής 2, Βαρδιάνος 3 (1/6 τριπ.), Κερασοβίτης 8 (4 ασίστ), Κουκουνιάς 5 (1/2 τριπ., 9 ριμπ.), Μπάρμπας 9 (3/4 τριπ.), Κάπρης 5 (1/1 τριπ.), Μέλιος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής της Δευτέρα.