Α2 Εθνική: Με 100άρα ο Κόροιβος τον Εθνικό -Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 04-05-2019 | Συντάκτης:

Με καταιγισμό τριπόντων και 100άρα ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη νίκησε εύκολα τον ουραγό Εθνικό με 101-79 στην Ήλιδα, εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ, αλλά τόσο το Ψυχικό όσο και ο Απόλλωνας Πατρών νίκησαν σε Καβάλα και Πευκοχώρι αντίστοιχα και δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία. Έτσι, την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η απευθείας παραμονή, με την ηλειακή ομάδα να θέλει νίκη επί του Ψυχικού στην Αθήνα με 3 πόντους διαφορά και εντός έδρας ήττα του Απόλλωνα από τον Χαρ. Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου.

Όσο για το παιχνίδι με τον Εθνικό, οι κυανόλευκοι, με τρίποντα των Θεοδωράκου, Λαμπρόπουλου ξέφυγαν με 8 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο και στη β΄ περίοδο με σερί 13-0 στο τελευταίο τρίλεπτο η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (53-34).

Στο β΄ ημίχρονο, ο Σπύρος Σαμόλης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Αλέξη Κάτζο, Ανδρέα Ρούνη και Σωτήρη Γιαννακόπουλο, με τους δύο πρώτους να πετυχαίνουν από 8 πόντους με 2 τρίποντα και να χειροκροτούνται από τον κόσμο. Συνολικά ο Κόροιβος πέτυχε 15 τρίποντα στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 53-34, 84-61, 101-79.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σαμόλης): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 10 (2), Γιαννακόπουλος, Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 13 (2), Κάτζος 8 (2), Τσιάκος 2, Ρούνης 8 (2), Λεϊμάνις 20 (3), Γραβάνης 16 (2), Θεοδωράκος 5 (1).

Εθνικός Πειραιώς (Μανδραγός): Γιατρούδης 3 (1), Κωτσόπουλος 23 (3), Βουρλιωτάκης 21 (1), Ασημακόπουλος 6 (1), Λεκάκης 2, Μαραγκίδης 24 (2), Κυρίτσης, Καζάκης.

Κόροιβος-Εθνικός Π. 101-79

Ιπποκράτης -Διαγόρας Δρ. 88-80

Πευκοχώρι-Απόλλων Πάτρας 57-68

Ερμής Αγιάς-Καστοριά 72-73

Χαρ. Τρικούπης -Μαρούσι 80-57