Α2 Εθνική: Κόροιβος για πλέι-οφ, νίκησε την Ελευθερούπολη-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 02-04-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε τεράστια νίκη επί της δυνατής Ελευθερούπολης, στο Κλειστό της Ήλιδας, παίζοντας τρομερή άμυνα στο β΄ ημίχρονο, με σκορ 79-67, και κάλυψε και την διαφορά της ήττας του α΄ γύρου (είχε ηττηθεί 75-65). Η ηλειακή ομάδα έφτασε τις 15 νίκες στην φετινή Α2 και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλέι-οφ. Οι «κυανόλευκοι» του Κώστα Δελέγκου καθάρισαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν με τρίποντο του «Σάρας» και καλάθι του ασταμάτητου Τάταρη, πήγε στο +14 (75-61) , 2.30΄ πριν το τέλος και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό, οι δύο ομάδες έκαναν προσπάθεια για την διαφορά και ο Κόροιβος κατάφερε να κρατήσει το +10 και να καλύψει την διαφορά του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Νομού Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-41, 59-54, 79-67.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 14, Μίτροβιτς 14 (1), Καλογερίας 2, Α. Ναούμης 6 (2), Μαστρογιαννόπουλος 15 (3), Κάππος, Μιχαλούτσος 9, Μαστόρος 5 (1), Νάνος, Τάταρης 14.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 12, Σ. Ναούμης 8 (1), Γοργόνης 5 (1), Στάθης 5 (1), Δ. Ερμείδης 11 (1), Σκουλίδας 12 (1), Σταμπουλής 10, Π. Ερμείδης, Πάτρας 2, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 2.

Δάφνη Δαφνίου (0-24) 22

* Εκκρεμούν οι αγώνες Τρίτων-Ψυχικό (6/4) για την 20η αγωνιστική, Αγρίνιο-Φίλιππος Β. (6/4) για την 21η αγωνιστική, Χ. Τρικούπης-Ψυχικό (13/4), Ελευθερούπολη-Καβάλα (13/4) για την 22η αγωνιστική και Ψυχικό-Ελευθερούπολη (27/4) για την 23η αγωνιστική.

**Η Δάφνη έχει έναν μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού, από το ματς με την Καρδίτσα.