A2 Εθνική: Ήττα του Κοροίβου από τον Χαρ. Τρικούπη-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 14-12-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος κατάφερε να κοντράρει τον πρωτοπόρο Χαρ. Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου μόνο στο α΄ ημίχρονο και γνώρισε την ήττα στο Κλειστό της Ήλιδας με 68-84, για την 11η αγωνιστική της Α2 Εθνικής, με τη διαιτησία να είναι κακή σε άλλο ένα φετινό ματς του Κοροίβου.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Χρυσόπουλο αυτή τη φορά, ήταν καλή στο α΄ μέρος επιθετικά, προηγήθηκε 21-16 στο 8΄ και 34-30 στο 15΄, αλλά υστέρησε στην άμυνα και ο Χαρ. Τρικούπης ξέφυγε με 7 (40-47) με τρίποντο του Βασιλόπουλου (είχε 5/9 στο α΄ μέρος) στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο, όμως, η ηλειακή ομάδα ήταν άστοχη τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, ακόμα και στις βολές και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +13 στο 30΄ (57-70). Στην τελευταία περίοδο, η αστοχία συνεχίστηκε και ο Χαρ. Τρικούπης έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-47, 57-70, 68-84.

Κόροιβος (Κεραμιδάς): Μάινς 5 (1), Ρουτκάουσκας 19, Χουχούμης 11 (3), Δημητρακόπουλος 1, Ματαλών 9, Χατζηδάκης, Σιγκούνας 12 (2), Αθανασούλας 11, Τάταρης.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Μάρκοβιτς 4, Παπαδιονυσίου 6, Αντωνάκης 7 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 17, Ράπτης 10, Οικονομόπουλος 10 (1), Μαργέλης 3 (1), Βασιλόπουλος 25 (5), Σκουλίδας 2.

Κόροιβος-Χαρ.Τρικούπης 68-84

Ανατόλια-Ελευθερούπολη 88-70

Καρδίτσα-Ολυμπιακός 58-49

Αγρίνιο-Διαγόρας Δρυοπ. 85-90

Ψυχικό-Αμύντας 76-59