Α2 Εθνική: Ήττα του Κοροιβου από τον Απόλλωνα Πατρων

Ημερομηνία: 16-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Πατρών στην Ήλιδα με 55-61 και υστερεί στην ισοβαθμία με τους Πατρινους αφού είχε νίκησε με ένα πόντο στην Πάτρα.

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά και στο α’ δεκάλεπτο προηγήθηκε 8-2 και 13-4 με τρίποντο του Μαραγκάκη και η α’ περίοδος τελείωσε 20-13.

Στο β’ δεκάλεπτο ο Απόλλων με δύο τρίποντα του Στεφανίδη μείωσε στο καλάθι (23-21), Λαμπρόπουλος και Θεοδωράκος όμως έστειλαν τη διαφορά στους 7 (31-24) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-28.
Στη γ’ περίοδο ο Κόροιβος κόλλησε επιθετικά, πέτυχε μόλις 8 πόντους και ο Απόλλων χτυπώντας από τη ρακέτα με τους Καζαρνοφσκι και Δημακοπουλο πέρασε μπροστά 43-45 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καζαρνοφσκι συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστο και ο Απόλλων πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 33′ (47-55). Το σκορ κόλλησε στο 51-57 και ο Ζουμπος έδωσε ξανά προβάδισμα 8 πόντων στον Απόλλωνα, 3.16′ πριν το τέλος, 51-59. Ακολούθησαν αρκετές αστοχες επιθέσεις από τον Κόροιβο και η νίκη πήγε στους Πατρινούς με 55-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-28, 43-45, 55-61.

Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (5/11 διπ., 7 ρμπ.), Καπώνης, Λαμπρόπουλος 10 (1/4 τριπ.), Μαραγκάκης 4 (1/2 τριπ.), Γκιουζέλης 3 (1/2 τριπ.), Λειμάνις 10 (5/10 διπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Γραβάνης 6, Θεοδωράκος 5 (1/6 τριπ.).

Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 11 (2/3 τριπ., 5 ριμπ., 6 ασίστ), Βλάχος, Μπέμπης 10 (2/10 τριπ., 8 ριμπ.), Κασπίρης, Μολφέτας 5 (1/3 τριπ.), Ζούμπος 7 (1/5 τριπ., 5 ασίστ), Μπαζίνας, Δημακόπουλος 13 (5/6 διπ.), Καζαρνόφσκι 15 (4/6 διπ.).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.

Ηρακλής-Μαρούσι 85-62
Ιπποκράτης -Καρδίτσα 79-71
Ιωνικός Νίκαιας-Πευκοχώρι 115-58
Καβάλα-Καστοριά 76-67
Διαγόρας Δρ. -Ψυχικό 83-74