Α2 Εθνική: Ήττα του Κοροίβου από το Ανατόλια στην πρεμιέρα

Ημερομηνία: 05-10-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από το Κολλέγιο Ανατόλια με 81-78 κι ενώ κέρδιζε με 14 πόντους διαφορά στο 24΄.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν πολύ καλή για 25 λεπτά, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 43-57, αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, ισοφάρισαν 70-70 τρία λεπτά πριν το τέλος και στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-43, 56-59, 81-78.

Σ.Α.Α.Κ. Ανατόλια: Γερομιχαλός 2, Γκάτζιας 11(1), Παπαδόπουλος 7 (1), Γαλανίδης, Καραποστόλου 19 (2), Ασημακόπουλος 5, Τσιρογιάννης, Καραγιαννίδης, Μπρόζος 3, Πιλκούδης 6, Τόζιος 13, Αμπατζάς 15 (3).

Κόροιβος: Μάινς 11(2), Δημητρακόπουλος, Ρουτκάουσκας 9, Ματαλών 18 (1), Χρυσόπουλος 7 (2), Χατζηδάκης 8, Σιγκούνας 17 (4), Κάτζος 2, Αθανασούλας 4, Ρούνης, Μπεκρής 2, Τάταρης.

Ανατόλια-Κόροιβος 81-78

Καρδίτσα-Παγκράτι 87-77

Αγρίνιο-Ψυχικό 79-59

Διαγόρας Δρ.-Δάφνη Δαφνίου 92-82

Ολυμπιακός Β΄-Τρίτων 74-56