Α2 Εθνική: Ήττα του Κοροίβου στην Καστοριά-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 23-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη έχασε άλλο ένα φετινό παιχνίδι στις λεπτομέρειες. Ηττήθηκε 60-53 στην Καστοριά από την ομώνυμη ομάδα για τη 19η αγωνιστικής της Α2 Εθνικής, όντας άστοχος σε δίποντα (14/34) και τρίποντα (5/20). Στα ευχάριστα, η επανεμφάνιση του αρχηγού Γιώργου Τσιάκου, μετά από 40 μέρες από τον τραυματισμό του στο δεξί γόνατο.

Η Καστοριά προηγήθηκε 9-2 και 14-5 και η α΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-9. Στο β΄ δεκάλεπτο, ο Χείλαρης με το δεύτερο τρίποντό του στον αγώνα μείωσε στον πόντο 14-13, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 13-2 και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 27-15. Στη συνέχεια, Καπώνης, Λαμπρόπουλος και Λεϊμάνις μείωσαν στους 7 και το ημίχρονο τελείωσε 31-24.

Στη γ΄ περίοδο, αρχικά η Καστοριά πήγε ξανά στο +11 (37-26), αλλά ο Χείλαρης πέτυχε διαδοχικά καλάθια και μείωσε 43-37! Tα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 45-39 και τον Λεϊμάνις να μένει κολλημένος στους 2 πόντους.

Με την έναρξη της δ΄ περιόδου, ο Λαμπρόπουλος με τρίποντο μείωσε 45-42, αλλά η Καστοριά σε σερί 9-0 έφτασε στο +12, 54-42 στο 34΄. Λεϊμάνις και Λαμπρόπουλος έκαναν το 58-53, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη και Βαβάτσικος και Αμπαράς από τις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 60-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 31-24, 45-39, 60-53.

Καστοριά: Αμπαράς 9 (1), Μελισσαράτος 8, Χονδρογιάννης, Βλάχος, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 10 (2), Ράπτης 10, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 10 (1), Καραμανώλης, Τζακόπουλος, Σταμένκοβιτς 6 (2).

Κόροιβος: Χείλαρης 17 (3), Καπώνης 4, Λαμπρόπουλος 11 (2), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 2, Ρούνης, Λεϊμάνις 8, Γραβάνης 4, Θεοδωράκος 2, Τσιάκος 5.

Καστοριά –Κόροιβος 60-53

Πευκοχώρι -Καβάλα 76-66

Καρδίτσα -Διαγόρας Δρ. 79-77

Ερμής Αγιάς –Εθνικός 97-93

Χαρ.Τρικούπης – Ιωνικός Νίκαιας 53-70