Α2 Εθνική: Επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκες ο Κόροιβος

Ημερομηνία: 19-01-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Νίκησε 62-79 τον Εθνικό στο Κλειστό Γυμναστήριο «Π. Σαλπέας» του Πειραιά και έφτασε τις 6 νίκες σε 14 αγώνες.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένη να εξασφαλίσει το γρηγορότερο τη νίκη και στο 5ο λεπτό προηγήθηκε 1-12 και εν συνεχεία 5-17, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η α΄ περίοδος τελείωσε 9-28 για τους κυανόλευκους που έδειξαν από την αρχή ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.

Στη β΄ περίοδο, η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στο 14΄ (11-37) και από κει και πέρα το προβάδισμα του Κοροίβου κυμάνθηκε από 23 έως 26 πόντους (17-40 στο 17΄) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο +26 (19-45).

Ούτε στο β΄ ημίχρονο αντιμετώπισε προβλήματα ο Κόροιβος, διατηρώντας προβάδισμα άνω των 20 πόντων (21-49 στο 22΄, 30-57 στο 26΄) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 40-63.

Η δ΄ περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και ο Εθνικός απλά μάζεψε τη διαφορά (51-65 στο 35΄, 54-69 στο 38΄) και η νίκη της ηλειακής ομάδας επετεύχθη τελικά με +17 (62-79).

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 19-45, 40-63, 62-79.

Εθνικός (Μανδραγός): Κωτσόπουλος 2, Περδικάρης 6, Ασημακόπουλος 6, Σκιαθίτης, Λεκάκης 2, Μίχαλος, Τζίμης 12, Μαραγκίδης Ν. 14, Κυρίτσης, Στανόγεβιτς 19 (3), Χουγκάζ 1.

Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 20, Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 16 (2), Μαραγκάκης 6, Γκιουζέλης 8 (2), Κάτζος, Ρούνης, Λεϊμάνις 11 (1), Γραβάνης 6, Θεοδωράκος 10 (1).

Διαγόρας Δρ. –Ιπποκράτης 96-68

Εθνικός –Κόροιβος 62-79

Απόλλων Πάτρας –Πευκοχώρι 66-56

Καστοριά – Ερμής Αγιάς 60-68

Γ.Σ. Αμαρουσίου – Χαρ. Τρικούπης 71-76