Α2 Εθνική: Άλωσε το Αγρίνιο ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-12-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε μεγάλο διπλό στο Αγρίνιο επί της ομώνυμης ομάδας, στην παράταση, με 77-78 και βρίσκεται μόλις μία νίκη από την πρώτη πεντάδα. Τι και αν αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του πλέι-μέικερ, τον Μάριο Ματαλών, η ηλειακή ομάδα ήταν εξαιρετική στην άμυνα και με κορυφαίους στην επίθεση τους Χουχούμη, Αθανασούλα, Ρουτκάουσκας απέδρασε με τη νίκη από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Το ματς ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και 1.48΄ πριν το τέλος ο Γκρέκας ισοφάρισε 71-71 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα Αθανασούλας και Φραντσέσκι ήταν άστοχοι.

Στην παράταση, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ρουτκάουσκας έκανε το 72-75 και ο Μάινς το 75-78, 56΄΄ πριν το φινάλε. Ο Γκρέκας μείωσε στα 48΄΄ σε 77-78, αλλά αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-38, 59-60, 71-71 (κ.α.), 77-78 (παρ.)

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 13 (1), Μπερέρης 3, Μιχάλογλου 13 (1), Χατζηνικόλας, Φραντζεσκί 21 (1), Γκρέκας 19 (3), Σταματογιάννης 3, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 2.

Κόροιβος (Κεραμιδάς): Μάινς 9, Ρουτκάουσκας 15, Χουχούμης 21 (3), Δημητρακόπουλος, Χρυσόπουλος 9 (1), Χατζηδάκης 3, Σιγκούνας 2, Αθανασούλας 19 (3), Μπεκρής, Τάταρης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.

Αγρίνιο-Κόροιβος 77-78 παρ. (71-71 κ.α.)

Ολυμπιακός-Ανατόλια 74-62

Διαγόρας Δρ.-Καρδίτσα 102-72

Ελευθερούπολη-Παγκράτι 106-90

Απόλλων Πατρών-Ψυχικό 81-68