Α2 Εθνική: «Άλωσε» την Καβάλα ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 09-04-2022 | Συντάκτης:

Για την 26η αγωνιστική της Α2 Εθνικής, ο Κόροιβος βρέθηκε στην Καβάλα για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα και πέτυχε τεράστια νίκη με 74-72, κάνοντας μεγάλο βήμα για μια θέση στα πλέι-οφ, κι ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τάταρη, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κέρδιζε με 6 πόντους στο ημίχρονο (36-30) και με 5 στο 30΄ (55-50), ενώ επτάμισι λεπτά πριν τη λήξη έφτασε και στο +10 (62-52). Η Καβάλα μείωσε στους 3 πόντους, 59-62 και 62-65 και ο Μαστρογιαννόπουλος με 2 εύστοχες βολές έκανε το 62-67, 3.22΄ πριν το τέλος. Ζαρκαδούλας και ο Αμπατζάς με τρίποντο ισοφάρισαν 67-67, 1.33΄ πριν το φινάλε. Ο Μιχαλούτσος με 1/2 βολές έκανε το 68-67 για τον Κόροιβο, ο Ράπτης στη συνέχεια αστόχησε και ο «Σάρας» με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 71-67, 39΄΄ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, στη ρουλέτα των βολών, ο Παπαρέγκας ήταν ψύχραιμος (3/4) και ο Κόροιβος πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με σκορ 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-36, 50-55, 72-74.

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 7 (1), Αμπατζάς 12 (2), Πρασίνης, Καψαλός 11 (1), Ζαρκαδούλας 9 (1), Ράπτης 5, Δρόσος 10, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 18.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 21 (2), Μίτροβιτς 4, Καλογερίας 1, Ναούμης 4, Μαστρογιαννόπουλος 26 (4), Κάππος 5, Μιχαλούτσος 10 (1), Μαστόρος 3, Νάνος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Δάφνη Δαφνίου (0-24) 22

* Εκκρεμούν οι αγώνες Τρίτων-Ψυχικό για την 20η αγωνιστική, Χ. Τρικούπης-Ψυχικό (13/4), Ελευθερούπολη-Καβάλα (13/4) για την 22η αγωνιστική και Ψυχικό-Ελευθερούπολη (27/4) για την 23η αγωνιστική και Ψυχικό-Αμύντας για την 26η αγωνιστική.

**Η Δάφνη έχει έναν μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.