Α2 Εθνική: 6η νίκη στην Ήλιδα ο Κόροιβος, νίκησε και τον Αμύντα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 22-01-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος στην επανέναρξη της Α2 Εθνικής έκαμψε την αντίσταση και του Αμύντα στο Κλειστό της Ήλιδας με σκορ 73-58 και αυτή ήταν η 6η νίκη του σε 7 εντός έδρας αγώνες και η 8η στο φετινό πρωτάθλημα (ρεκόρ 8-5). Έτσι παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, που παρατάχθηκε χωρίς τον Κάππος, με καλή άμυνα στην β΄ περίοδο έφτασε στο +13 στο ημίχρονο. Η αθηναϊκή ομάδα μείωσε στους 3 στο 27΄ (45-42), αλλά ο Κόροιβος βρήκε απαντήσεις στο πρόσωπο των Παπαρέγκα, Μίτροβιτς, Μαστόρου και Μαστρογιαννόπουλου στη δ΄ περίοδο κι έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (64-53), τρία λεπτά πριν τη λήξη, εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-26, 50-42, 73-58.

Κόροιβος: Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 14 (3), Ναούμης 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 15 (1), Μιχαλούτσος 11 (2), Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 2, Νάνος.

Αμύντας: Αβάρε 13 (4), Ζούπας 7 (1), Τοπάλι 2, Σιούντρης, Γκρέκας 6 (1), Βαρδιάνος, Γκάτζο 11 (1), Μπέλη, Βύρλας 12, Κανονίδης 7.

Οίαξ Ναυπλίου (0-12) 12

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καρδίτσα-Ελευθερούπολη (2/2), Καβάλα-Καρδίτσα (9/2), Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη (9/2).