Α2 Εθνική: Ψυχωμένος Κόροιβος, νίκησε την Καρδίτσα

Ημερομηνία: 02-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη έπαιξε με πάθος και αποφασιστικότητα κόντρα στην Καρδίτσα στο Κλειστό της Ήλιδας και πήρε τη νίκη με 75-72, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στον Α΄ Γύρο, σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν. Ήταν η πρώτη νίκη ύστερα από τρεις συνεχείς ήττες στην Ήλιδα και πλέον η ηλειακή ομάδα άφησε από κάτω το Πευκοχώρι, είναι στην 11η θέση και στο -1 από την Καρδίτσα και το Ψυχικό.

Στο σημερινό παιχνίδι ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (21-18 η α΄ περίοδος), έφτασε στο +6 στο 17΄ (34-28) με αιχμή του δόρατος τον Λεϊμάνις και το ημίχρονο τελείωσε 37-32. Στη γ΄ περίοδο με τρίποντο του Λαμπρόπουλου η διαφορά πήγε στους 9 (45-36) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 55-49, με τρίποντο του Σαλιμπαλίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 11 πόντους του Μαγκουνή, η Καρδίτσα προηγήθηκε 62-67, 2.40΄ πριν τη λήξη, αλλά Καπώνης και Θεοδωράκος έκαναν την ανατροπή και με σερί 10-0 ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα 5 πόντων (72-67), 23΄΄ πριν το φινάλε και μαζί τη νίκη με τρεις πόντους καθώς στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα το τρίποντο υπό πίεση του Σαριμπαλίδη από τα 8-9 μέτρα δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-32, 55-49, 75-72.

Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 16 (2), Καπώνης 9 (1), Λαμπρόπουλος 8 (2), Μαραγκάκης 3, Γκιουζέλης 8 (1), Λεϊμάνις 16 (2), Γραβάνης 7, Θεοδωράκος 8 (2).

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 15 (3), Γράβας 5, Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 8, Παππάς, Κακλαμάνος 7, Καρράς 8, Παπαδόπουλος, Ερμείδης, Καλλές 6, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 17 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.

Ιπποκράτης –Εθνικός 85-64

Κόροιβος –Καρδίτσα 75-72

Ερμής Αγιάς –Πευκοχώρι 79-71

Χαρ. Τρικούπης -Καστοριά 69-55

Ιωνικός Νίκαιας -Απόλλων Π. 84-50