A2 ΕΣΚΑΗ: «Τριαντάρα» στην Α.Ε. Προαστείου η Αμαλιάδα

Ημερομηνία: 28-11-2018 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε άνετα και την Α.Ε. Προαστείου σήμερα στο Κλειστό της Ήλιδας, κερδίζοντας άλλο ένα παιχνίδι με μεγάλη διαφορά (97-64). Ήταν η 8η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους Αμαλιαδίτες, που είναι πανίσχυροι και το δείχνουν κάθε αγωνιστική. Και με αυτό τον τρόπο, θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ηλειακό ντέρμπι με το Σ.Ε.Φ.Α., την επόμενη Τετάρτη στο «Αέθλειον».

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας παρά τα προβλήματα με μικροτραυματισμούς όλη την εβδομάδα που στέρησαν από την ομάδα ποιοτικές προπονήσεις, σκόραρε 97 πόντους και νίκησε μια πολύ καλή ομάδα.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο με προβλήματα στην άμυνα και σκορ 19-18.
Στο β΄ δεκάλεπτο η Αμαλιάδα πάτησε γκάζι και πήγε στο ημίχρονο με σκορ 44-27.

Με πολύ όρεξη στην επίθεση συνεχίστηκε το γ΄ δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει στο 73-51. Ίδιο σκηνικό στην τελευταία περίοδο με το τελικό 97-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-27, 73-51, 97-64.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Κιούφης): Αρβανιτάκης, Παπαγιάννης 1, Θεοδωρόπουλος 5(1), Καλιώρας 5, Κιούφης 18(2), Δασκαλόπουλος 6, Αντωνόπουλος 8, Μαντούβαλος 13, Αγραπιδάκης, Λυμπέρης 26, Πίκιος 15(3).

Α.Ε. Προαστείου (Καπογιανόπουλος): Ντούσιας 10(2), Μπουγιούκος 9(1), Γεωργακόπουλος, Μανωλιουδάκης 24(2), Αλεξανδρόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 19(4).