Α2 ΕΣΚΑΗ: Το Σ.Ε.Φ.Α πήρε το ντέρμπι-Νέα νίκη ο Πανωλενειακός-Ήττα στο φινάλε ο Αιγέας-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 28-11-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο  γύρισε το ντέρμπι με τη Νίκη Προαστείου, το βράδυ της Τετάρτης στο «Αέθλειον» και επικράτησε μάλιστα και με διψήφια διαφορά (75-65). Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ μέχρι και το 30΄ (49-53). Στην τελευταία περίοδο όμως, με καλή άμυνα και καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο,  έκανε επιμέρους σκορ 11-3 και  πήγε στο +4 (60-56) στο 34΄ και εν τέλει έφτασε σε διψήφια διαφορά στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 35-36, 49-53, 75-65.

Σ.Ε.Φ.Α. (Κουκουζέλης): Παλαιολόγος, Κορακιανίτης 14 (1), Στριγάς 12 (1), Γλύνης 15 (1), Στρέκλας, Αδαμόπουλος, Μάρκου, Τατάνης 2, Κουρής 14, Τόγιας 18 (2).

Νίκη (Κοριανίτης): Κουτρούλης 3, Μανωλουδάκης 17, Θεοδωρόπουλος 2, Ράπτης 12 (2), Ζωγόπουλος, Ρέλλας 11 (1), Μαυροθαλασσίτης, Σαμαράς 14, Διονυσόπουλος, Γεωργόπουλος 6.

Αστέρια Αχαΐας – Πανωλενειακός 63-75

Ο φορμαρισμένος Πανωλενειακός πέτυχε την 4η σερί νίκη του στην Αχαγιά με αντίπαλο τα Αστέρια και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα των Β.Παπαδόπουλου-Θ. Γιαννόπουλου ξέφυγε στο σκορ στα μέσα της δ΄ περιόδου κι έφτασε σε μια άνετη τελικά νίκη με 12 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 34-36, 46-50, 63-75.

Αστέρια (Ροδόπουλος): Σώκος 2, Δριμάλας 4, Τσομάνι 28(2), Χουνάς, Παπαζαφείρης, Βαβαρούτας 4, Γαλάνης 2, Δέμης 1, Καμάτσος, Σέρμπος 20(1), Τζούδας 2.

Πανωλενειακός (Γιαννόπουλος): Ρουμελιώτης 6, Γιαννόπουλος 2, Μάρκος 4, Μπούκλης 5(1), Κ. Παπαδόπουλος 11, Διαμαντόπουλος 9, Μπεκυράς 23(3), Καραλής, Β. Παπαδόπουλος 13.

Αιγέας Γαστούνης – Κρόνος 59-63

Ο Αιγέας Γαστούνης ηττήθηκε από τον Κρόνο εντός έδρας. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο 13΄ (12-26), εν συνεχεία με διαδοχικά καλάθια από τον Ανδρέα Παρασκευόπουλο και τρία τρίποντα από τον πρώτο «μπομπέρ» της Α2, Νίκο Γιαννακόπουλο, μείωσε στον πόντο (29-30) και το ημίχρονο τελείωσε 32-37. Στη γ΄ περίοδο ο Κρόνος έφτασε στο +8 (40-48), αλλά οι μελανόλευκοι επέστρεψαν ξανά με σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με ένα καλάθι στο 30΄ (50-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, κόλλησαν στην επίθεση και ο Κρόνος έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Γαστούνη.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-37, 50-48, 59-63.

Αιγέας (Τεκερλέκης): Φίλιας 2, Καραβίδας 2, Δημητρακόπουλος, Φραγκανδρέας 1, Γιαννακόπουλος 17(5), Παρασκευόπουλος 16, Δ. Γιαρικάνης 9(3), Κορδοπάτης 10(2), Ράλλης 2.

Κρόνος (Τερζής):  Μακαντάσης 5, Καρακάσης 18(1), Σταθόπουλος 3(1), Μπούμπαλης, Αλεξανδρόπουλος 2, Παστός 12(2), Μάργελλος 8, Τερζής 7, Τσούνας 8.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ από τα τρία παιχνίδια, στο φύλλο της Πρωινής την Παρασκευή.