Α2 ΕΣΚΑΗ: Πάρτι ανόδου στην έδρα του Αχαιού ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας

Ημερομηνία: 20-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέρασε νικηφόρα και από τη δύσκολη έδρα του Αχαιού στην Πάτρα και πλέον είναι αγκαλιά με την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ καθώς είναι σχεδόν σίγουρο πλέον πως θα τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα των Νιπεργιάλη-Κιούφη νίκησε με 53-73.

Ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση σκοράροντας με όλους τους τρόπους αλλά στην άμυνα είχε προβλήματα συγκέντρωσης .Έκανε στο 10´ το 14-25 αλλά στο β΄ δεκάλεπτο τα αμυντικά λάθη συνεχίστηκαν και έδωσαν το δικαίωμα στον Αχαιό να σκοράρει 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας το σκορ 30-40.

Με διαφορετική αμυντική φιλοσοφία ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο με τους αθλητές της Αμαλιάδας να βάζουν πλέον δυνατά τα χέρια και τα πόδια τους στις προσωπικές μονομαχίες.

Έτσι το σκορ πήγε στο 43-55 στο 30´ και πλέον βρίσκοντας πάλι ρυθμό στην επίθεση με πολλά εύστοχα τρίποντα η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους με τελικό 53-73.

Αχαιός ’47 (Βασιλείου): Καυκάς, Σκούτας 3, Σιραγάς 7, Τσενεμπής 6,Σταυριανός, Κοντογιάννης 3, Παναγής 19(1), Σκροπόλιθας 7, Διαμαντόπουλος 4, Κυρσανίδης 4.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας (Κιούφης): Αρνανιτάκης, Παπαγιάννης 6(1), Θεοδωρόπουλος 12(4), Κιούφης 18(4), Δασκαλόπουλος, Αντωνόπουλος 3(1), Μαντούβαλος 11, Πίκιος 14, Αγραπιδάκης 1, Λυμπέρης 8.