Α2 ΕΣΚΑΗ: Νίκη με ανατροπή το Σ.Ε.Φ.Α.-Ήττα με παράπονα ο Αιγέας-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 05-12-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. κέρδισε με ανατροπή τον υπολογίσιμο Κρόνο στα Ροΐτικα με 68-77 και παρέμεινε στην κορυφή της Α2 ΕΣΚΑΗ, έχοντας 8 νίκες σε 9 αγώνες. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη κυνηγούσε στο σκορ έως τις αρχές της δ΄ περιόδου (41-35 το ημίχρονο και 61-58 στο 30΄). Εντούτοις, με καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά στο 32΄ και από τότε δεν κοίταξε πίσω, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 61-58, 68-77.

Κρόνος: Κουτρουμάνης 18, Μακαντάσης 8, Ντεντόπουλος 17 (1), Καρακάσης 9(1), Σταθόπουλος, Μπούμπαλης 8(2), Αλεξανδρόπουλος, Παστός, Μάργελλος 6, Τερζής, Τσούνας 2.

Σ.Ε.Φ.Α.: Παλαιολόγος, Κορακιανίτης 23(2), Στριγάς 4, Γλύνης 6, Στρέκλας 7(1), Αδαμόπουλος, Τατάνης 11, Κουρής 2, Τόγιας 24(1).

Ε.Α. Παραλίας-Αιγέας 75-56

Ο Αιγέας πάλεψε στο Κλειστό των Ροϊτίκων, για 36 λεπτά κόντρα στην Ε.Α. Παραλίας, αλλά εκφράζοντας παράπονα για τη διαιτησία με αφορμή τα πολλά φάουλ που σφυρίχτηκαν εις βάρος του σε αντίθεση με τους αντιπάλους, ηττήθηκε με 75-56. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη είχε μειώσει στους 6 στο 36΄, αλλά ακολούθησε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Κορδοπάτη (ο Αιγέας δέχτηκε συνολικά 3 τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία), έχασε τη συγκέντρωσή του και εν τέλει η Ε.Α. Παραλίας έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 35-32, 51-44, 75-56.

Ε.Α. Παραλίας: Ζαφείρης 6, Σκούτας 12(2), Μπέλλος 3, Γιαννακόπουλος, Θεοδωράτος 18(2), Μάλλιαρης, Αζής 15(1), Φωτόπουλος 6, Τσάκωνας 1, Χατζηβασιλείου 14, Σταθόπουλος.

Αιγέας: Βισβάρδης, Φίλιας, Καραβίδας 6(2), Φραγκανδρέας 4, Παρασκευόπουλος, Λέτσιος 17(3), Γιαννακόπουλος 9(2), Δ. Γιαρικάνης 6, Κορδοπάτης 14(3), Ράλλης, Πετρόπουλος.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Παρασκευή.

Πανωλενειακός-Α.Ε. Αγυιάς  55-58

Κρόνος- Σ.Ε.Φ.Α.  68-77

Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ-Κρήνη 50-57

Σκαγιοπούλειο-Ν.Ε.Π.  56-59

Νίκη Πρ.-Αστέρια 78-49