Α2 ΕΣΚΑΗ: Ήττα του Σ.Ε.Φ.Α., άνοδος της Γαλήνης στην Α1 ΕΣΚΑΗ-Νίκη ο Πανωλενειακός

Ημερομηνία: 19-05-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. ηττήθηκε από τη Γαλήνη στο «Αέθλειον» με 70-79 και η σειρά των τελικών της Α2 ΕΣΚΑΗ ολοκληρώθηκε με 1-3 νίκες για την πατρινή ομάδα, η οποία πήρε την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα της Ανδραβίδας, τερμάτισε 3η και θα περιμένει τυχόν συγχώνευση ομάδων στην Α1 για να πάρει και αυτή την άνοδο. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Γαλήνη να είναι πιο ψύχραιμη και με επιμέρους σκορ 14-22 να φτάνει στη νίκη-άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 34-39, 56-57, 70-79.

Πανωλενειακός-Παναχαϊκός 65-58

Ο Πανωλενειακός νίκησε το απόγευμα στο Καράτουλα τον Παναχαϊκό με 65-58 και έκανε το 2-1 νίκες στην σειρά των μικρών τελικών των πλέι-οφ της Α2 ΕΣΚΑΗ (για την 4η θέση, σε περίπτωση που οδηγήσει και αυτή στην Α1!). Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη καθάρισε το παιχνίδι από το α΄ κιόλας ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 16 πόντους (36-20), παίζοντας σε άλλον έναν αγώνα φέτος πολύ δυνατή άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-20, 45-30, 65-58.