Α2 ΕΣΚΑΗ: Έβδομη νίκη για Ίφιτο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 29-12-2022 | Συντάκτης:

Ο Ίφιτος Πύργου με 30 πόντους του Γιώργου Μπεκρή νίκησε 65-59 την Α.Γ.Ε. Ζακύνθου, το απόγευμα της Τετάρτης, στο Κλειστό του Καράτουλα, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής. Έτσι, έφτασε τις 7 νίκες σε 11 αγώνες, δίνοντας συνέχεια στην εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ. Μάλιστα, ήταν η τρίτη διαδοχική για τους Πυργιώτες, που μπήκαν στην πρώτη πεντάδα.

Η νίκη ήρθε με ανατροπή στο β΄ ημίχρονο. Ο Ίφιτος έχανε 35-27 στο α΄ μέρος, ωστόσο στη γ΄ περίοδο με 17 πόντους του Μπεκρή (3 τρίποντα) και 5 του Κουκούμη (1 τρίποντο), έφερε το ματς στα ίσα (49-49). Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Μαρκάκης με κρίσιμο καλάθι έκανε το 60-55, δύο λεπτά πριν τη λήξη και ο Κουκούμης έδωσε την… χαριστική βολή, με τρίποντο (65-58), 40΄΄ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-35, 49-49, 65-59.

Ίφιτος (Φάκλαρης): Mαρκάκης 5(1), Μπεκρής 30(3), Χονδρογιάννης, Κορίζης 2, Κουκούμης 14(2), Αναγνώπουλος 3, Καραλής 3(1), Τσεκούρας, Σπηλιώπουλος, Παπαδόπουλος 6, Σιδηροκαστρίτης 2

Α.Γ.Ε.Ζ. (Σ. Νέγκας): Πυλαρινός, Θεοδόσης 3(1), Τζιντζηρας 1, Δημησιάνος, Ι. Νέγκας 11(2), Λέσι 4, Ραψομανίκης 16(3), Μπονίκος 13, Γυφτάκης, Μοθωναίος 11.

Α.Γ.Ε. Ζακύνθου (2-8)  12

*Εκκρεμούν οι αγώνες Ζάκυνθος- Σείριος (15/1), Βαρθολομιό-Ίφιτος και Νέοι Γλαύκου-Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ.