Α2 ΕΣΚΑΗ: «Ακράτητος» ο Πανωλενειακός-Ήττα ο Ηρακλής-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-04-2022 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός πέτυχε μεγάλη και ιστορική νίκη στην Ακράτα επί της τοπικής ομάδας, που έχει θητέψει και στην Γ΄ Εθνική, με σκορ 63-47, το βράδυ της Τετάρτης για την 24η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Καράτουλα έφτασε τα 11 νίκες σε 23 αγώνες που έχει δώσει και βρίσκεται στην άκρως τιμητική 6η θέση της βαθμολογίας. Οι «κυανέρυθροι» των Βασίλη Παπαδόπουλου, Θανάση Γιαννόπουλου με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκαναν  επιμέρους σκορ 21-7 στο γ΄ δεκάλεπτο, έφτασαν στο +16 (30-46) στο 30΄ και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους! Μάλιστα, κάλυψαν και την διαφορά της ήττας του α΄ γύρου (είχαν ηττηθεί με 11 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 8-10, 23-25, 30-46, 47-63.

Ακράτα (Ν. Ζίζηλας): Τσινούκας 12 (2), Πετρόπουλος 10, Ανδρικόπουλος 4, Καράμπελας 4, Βασιλάτος 6 (2), Σαχίτι 4, Μανωλόπουλος 2, Χριστόπουλος 3 (1), Ταρναρης 2, Γκρόσι, Κατούφας, Βασιλακόπουλος.

Πανωλενειακός (Θ. Γιαννόπουλος): Μπεκυράς 18 (2), Κουκούμης 14 (1), Β. Παπαδόπουλος 13, Παρασκευόπουλος 8 (2), Μάρκος 10, Μπούκλης, Κ. Παπαδόπουλος, Παναγόπουλος

Σκαγιοπούλειο-Γ.Ε.Π. Ηρακλής  42-39

Η Γ.Ε.Π. Ηρακλής ηττήθηκε στην Πάτρα από το Σκαγιοπούλειο με 42-39, αγωνιζόμενη χωρίς 6 παίκτες (Κοντάρης, Κωνσταντόπουλος, Κάρδαρης, Πλάγος, Γιαννάτος, Αντωνόπουλος). Πλέον έχει ρεκόρ 9 νίκες-14 ήττες και βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Γ. Μπεκρή έφτασε να κερδίζει ακόμα και με 12 πόντους (19-31) στο 18΄, αλλά το Σκαγιοπούλειο στο β΄ ημίχρονο έκανε την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 23-31, 31-33, 42-39.

Σκαγιοπούλειο (Μιχαλόπουλος): Ζαβέρδας 10 (1), Χριστοδουλόπουλος 6 (2), Θεοδωράκης 4, Ζήσης 19, Τσιρίκος 2, Κόρδας 1.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής (Μπεκρής): Ρουμελιώτης 2, Βακαλόπουλος 9 (1), Κωσταρέλλος 17 (3), Τσίπας, Φάκλαρης, Μπότσας 6, Γεωργόπουλος 5, Καραλής.

Ακράτα-Πανωλενειακός 47-63

Δύμη-Αγυιά 62-72

Ροΐτικα- Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ  63-55

Πυρσός-Ε.Α. Παραλίας  48-58

Φαέθων-Κρόνος 79-49