A2 ΕΣΚΑΗ: Μεγαλειώδεις νίκες από Αμαλιάδα, Α.Ε.Λ.

Ημερομηνία: 21-12-2017 | Συντάκτης:

Α.Ε.Λεχαινών και Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχαν μεγάλες σε έκταση σκορ νίκες επί της Ε.Φ.Α. και του Πήγασου αντίστοιχα, το βράδυ της Τετάρτης.

Η Α.Ε. Λεχαινών νίκησε με 29 πόντους διαφορά (72-43) και παρέμεινε στην κορυφή με συγκάτοικο τη Νίκη. Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, ξέφυγε στη β΄ περίοδο, έφτασε στο +20 και ουσιαστικά καθάρισε εκεί το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 38-16, 63-29, 72-43.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 16, Στριγάς 14 (3), Αναστασόπουλος 6 (2), Γκούτης 9 (1), Χαραλαμπόπουλος, Στεφανίδης 4, Μάρκου 9, Παλλαδινός 6 (2), Μελιτσόπουλος 6, Μπαγουλής 2.

Ε.Φ.Α.: Σπηλιάδης 6, Χατζηβασιλείου, Κωστόπουλος 14 (2), Βαγενάς 3, Μέρμυγκας 11 (1), Σμοΐλης 7, Τσιάρας 2.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας – Πήγασος 80-39

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στον αγώνα με τον Πήγασο. Τον διέλυσε με νταμπλ σκορ 80-39 και σε συνδυασμό με τις ήττες των ομάδων της ουράς, απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη έπαιξε  καταπληκτική άμυνα από το β΄ δεκάλεπτο και μετά. Μάλιστα στο β΄ ημίχρονο δέχτηκε μόλις 10 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46 -29, 68-34, 80-39.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 3, Κίντος, Θεοδωρόπουλος 17(5), Τσίλι, Κιούφης 31(5), Δασκαλόπουλος 9, Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 11, Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 4, Ανδρουτσόπουλος 3.

Πήγασος: Θανέλλας, Σοφικίτης 4, Βατσινάς, Κουτρουμάνης 4, Τογιόπουλος 9(1), Κόττας 11, Παναγής 6, Γεωργιτσόπουλος 2, Καρκούλης 3, Γαζής.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ από τους δύο αγώνες στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.