A1 PLAYSPORTS: Θρίαμβος Βάρδας στο ντέρμπι-Σπουδαία «διπλά» από Αλφειό, Σαβάλια, Τραγανό, Πέλοπα, Ξενοφώντα-Άσος η Θύελλα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-02-2023 | Συντάκτης:

Ο ΠΑΟ Βάρδας θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής στην Αμαλιάδα, με αντίπαλο τον Αστέρα, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 0-3, με πρωταγωνιστές και σκόρερς τους Μπίσα, Λαθύρη, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Έτσι, είναι πλέον στο +8 από τον Αστέρα και κατά ένα μεγάλο ποσοστό εξασφάλισε ήδη τον τίτλο στην φετινή Α1.

Στο 24΄ ο Μπίσα τράνταξε από κοντά το οριζόντιο δοκάρι και στο 38΄ ο Κυριαζής γκρέμισε τον Γιώργο Πολίτη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Βασίλης Στάμος έδειξε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Λαθύρης κι έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη, στο 54΄ ο Μπίσα με δυνατό συρτό σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής έγραψε το 0-2. Στο 60΄ ο Λαθύρης σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αντωνόπουλου και στο επόμενο λεπτό, από κάθετη μπαλιά του Λαθύρη στον Μπίσα, αυτός σημείωσε το 0-3, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στα υπόλοιπα ματς την τιμητική τους είχαν οι φιλοξενούμενοι, αν εξαιρέσουμε την Θύελλα, που νίκησε 3-1 τον Ηλειακό Λεχαινών στο Ενωσιακό. Ο Σέζαρ στο 5΄ έκανε το 1-0 και ο Σχοινάς στο 39΄ ισοφάρισε 1-1. Στο β΄ μέρος και μέχρι το 65΄ η Θύελλα πέτυχε δύο γκολ με τον Αγκόλι και τον Σέζαρ φτάνοντας στο 3-1.

Στο Βαρθολομιό ο Αλφειός πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Ηλειακού με σκόρερ τον Τσιτσιρόπουλο στο 22ο λεπτό.

Στο Σκουροχώρι ο Ολυμπιακός Σαβαλίων με γκολ του Σταυρούλια στο 90΄ νίκησε 2-1 τον Λ. Αστέρα. Το 0-1 είχε κάνει στο 13΄ ο Μπουγονικολός και στο 26΄ είχε ισοφαρίσει ο Τσαγκάρης.

Στην Ανδραβίδα, η Νίκη Τραγανού πήρε το γειτονικό ντέρμπι με 0-2 και σκόρερ τον Θανάση Τσάκο στο 58΄ και στο 75΄ και ανέβηκε πάνω από την ζώνη των πλέι-άουτ.

Ο Πέλοπας πέρασε νικηφόρα από τα Μακρίσια και μάλιστα με ανατροπή. Το 1-0 σημείωσε ο Κηπουρός στο 15΄ και στο 62΄ ο Διαμαντάκος ισοφάρισε με κεφαλιά. Ώσπου στο 78΄ ο Παπαδάτος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ στο «Γ» χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος, ο Ξενοφών με γκολ του μόνιμου σκόρερ του, Πάρη Κωνσταντόπουλου, στο 65΄, νίκησε 1-0 στο Γούμερο την Ολυμπιάδα.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.

Αστέρας -ΠΑΟ Βάρδας 0-3

Δάφνη- Νίκη Τραγανού 0-2
Ηλειακός Β.-Αλφειός 0-1

Θύελλα- Ηλειακός Λ. 3-1

Λ. Αστέρας- Ολυμπιακός Σ. 1-2

Α.Ο. Μακρισίων-Πέλοπας 1-2
Ολυμπιάδα-Ξενοφών 0-1

Δόξα Ν.Μ.-Κένταυρος Σ. 3-0 α.α.