A1 PLAYSPORTS: Στον πόντο ο Αστέρας, μεγάλες νίκες από Σαβάλια, Σκουροχώρι, Μακρίσια-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 18-12-2022 | Συντάκτης:

Ο Αστέρας Αμαλιάδας έκαμψε την αντίσταση του Πέλοπα Πύργου με 2-0 και πλησίασε στον πόντο τον πρωτοπόρο ΠΑΟ Βάρδας, με την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Τζανέτος στο 61΄ με κεφαλιά έκανε το 1-0 και ο Βασιλικόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή στο 79΄ το 2-0.

Ο Ολυμπιακός Σαβαλίων πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Ενωσιακό επί της Θύελλας με 2-1 και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Μπουγονικολός με απευθείας φάουλ στο 18΄ άνοιξε το σκορ και στο 25΄ ο Μάρκος Μαρκόπουλος με πλασέ το 0-2. Η Θύελλα μείωσε στο 83΄ σε 1-2 με εύστοχο πέναλτι του Νικολόπουλου, πέναλτι που κέρδισε ο Αγκόλι.

Ο Λ. Αστέρας Σκουροχωρίου έχει ξεχάσει την λέξη ήττα! Κέρδισε και τη Νίκη Τραγανού με 2-0 και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας όντας 8 σερί ματς αήττητος! Το 1-0 σημείωσε στο 78΄ ο Νικολόπουλος. Εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Ζώης Παναγιωτόπουλος, ο νεαρός γκολκίπερ Ηλίας Γκογκάκης απέκρουσε, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι και ο Νικολόπουλος πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεαρός Διονύσης Τζέμος από αριστερά μέσα στην περιοχή, ύστερα από περίτεχνες ενέργειες, πάσαρε στον Βιέρι, που αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα για το 2-0. Δύο δοκάρια είχε η Νίκη Τραγανού στο 50΄ με τον Καλογερόπουλο και στο 66΄ με τον Δ. Κασσιανό, ένα δοκάρι ο Λ. Αστέρας στο 72΄ σε απευθείας φάουλ του Νικολόπουλου, με τον Γκογκάκη να βρίσκει τη μπάλα.

Τέλος, στα Μακρίσια ο Α.Ο.Μ. με γκολ του Κηπουρού στο 38΄ νίκησε 1-0 την Ολυμπιάδα Γουμέρου και έφτασε τους 11 βαθμούς.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.