Α1 PLAYSPORTS: Ευρείες νίκες Βάρδα&Αστέρας, ο Ηλειακός το ντέρμπι, ισοπαλίες σε Βαρθολομιό, Σπιάντζα, Επιτάλιο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 12-03-2023 | Συντάκτης:

Ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της Α1 PLAYSPORTS με τους πρωτοπόρους να πετυχαίνουν ευρείες νίκες. Ο ΠΑΟΒ νίκησε 6-0 τον Πέλοπα στο «Γρ. Καλάκος» και διατήρησε το +10 από τον Αστέρα, ενώ έφτασε και τα 88 γκολ στο ενεργητικό του! Το σκορ ημιχρόνου ήταν 2-0 με γκολ του Αντωνόπουλου και του Λαθύρη στο 13΄ και 36΄. Στο 47΄ ο Παλούμπης έκανε το 3-0, στο 67΄ ο Δούλος το 4-0, στο 80΄ ο Παρασκευόπουλος σημείωσε το 5-0 και στο 81΄ ξανά ο «Φίγκο» το τελικό 6-0.

Ο Αστέρας με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίωρο κέρδισε εύκολα την Ολυμπιάδα Γουμέρου με 4-0 στην Αμαλιάδα, δίνοντας χρόνο και σε αρκετούς νεαρούς παίκτες, που ήταν μάλιστα στο βασικό σχήμα. Δύο γκολ πέτυχε ο Ραυτόπουλος και από ένα οι Ρούνης, Κολτσίδας.

Ο Ηλειακός Λεχαινών ήταν ο μεγάλος νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με την Δάφνη, στα Λεχαινά, στο ντεμπούτο του Ανδρέα Ζήκου στον πάγκο. Νίκησε 1-0 με πέναλτι του Ανδρεόπουλου στο 40΄, πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κοτζάι.

Στην Σπιάντζα, Θύελλα και Δόξα Ν.Μ. αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Η Δόξα προηγήθηκε στο 23΄ με πλασέ του Βασίλη Παντελή και η Θύελλα ισοφάρισε δέκα λεπτά μετά με σουτ του Τάκη Καλαμαρά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αγκόλι στο δοκάρι.

Στο Επιτάλιο, Αλφειός και Νίκη Τραγανού ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα, σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις και τον γκολκίπερ του Αλφειού Πέτρο Βυθούλκα να λέει «όχι» στον Θανάση Τσάκο στο 50΄ και στον Κούντουρα στο 52΄, στις σπουδαιότερες φάσεις του αγώνα..

Τέλος, στο Βαρθολομιό, ο Λ. Αστέρας απορρόφησε χωρίς απώλειες την πίεση του Ηλειακού και έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό από την έδρα του (0-0).

*Πιο αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.