A1 PLAYSPORTS: «Διπλό» τίτλου ο ΠΑΟΒ, γκέλα ο Αστέρας- Νίκες Βαρθολομιό, Δόξα, Σκουροχώρι- Ισοπαλίες σε Καλλίκωμο, Γούμερο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 12-02-2023 | Συντάκτης:

Ο ΠΑΟ Βάρδας πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από τα Λεχαινά με σκορ 2-3 κι ενώ έχανε με 2-1 στο ημίχρονο και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Αστέρα με τη Νίκη Τραγανού, πήγε στο +5, δύο εβδομάδες πριν το ντέρμπι στην Αμαλιάδα.

Ο Ηλειακός Λεχαινών προηγήθηκε με Τσίμπιτση και Ανδρεόπουλο στο ημίχρονο κι ενώ είχε ισοφαρίσει 1-1 ο Αντωνόπουλος. Στις αρχές του β΄ μέρους ο Λαθύρης με πέναλτι έκανε το 2-2 και στο 70΄ ο Παπασπηλιόπουλος το 2-3 κι ενώ λίγο μετά ο Μπίσα αστόχησε σε πέναλτι.

Στην Αμαλιάδα ο Αστέρας έμεινε στο 0-0 με την βελτιωμένη Νίκη Τραγανού, ενώ από το 60΄ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βασιλικόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο Βαρθολομιό ο Ηλειακός με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, των Τσουκαλά και Δαλαβούρα νίκησε 2-0 τον Πέλοπα.

Στην Ν. Μανωλάδα, ο Α.Ο. Μακρισίων προηγήθηκε 0-1 μόλις στο 3ο λεπτό με τον νεαρό Γκότση, αλλά οι «αετοί» το γύρισαν σε 3-1 στο ημίχρονο, με γκολ των Παντελή και Κουλούρη (2). Στην επανάληψη ο Δημητρόπουλος έκανε το 4-1 και στο 65΄ ο Κηπουρός με πέναλτι το τελικό 4-2.

Στο Σκουροχώρι ο Λ. Αστέρας μέσα σε 4 λεπτά προς το τέλος του α΄ ημιχρόνου (στο 36΄ και 40΄) , προηγήθηκε 2-0 της Δάφνης με γκολ των Μακρή, Τσαγκάρη (με πέναλτι). Η Δάφνη, που είχε δοκάρι στο 10΄ με τον Κωστόπουλο, μείωσε στο 70΄ με απευθείας φάουλ του Κωστόπουλου στο τελικό 2-1.

Στο Καλλίκωμο, ο Ολυμπιακός Σαβαλίων προηγήθηκε 0-1 με τον Πρίφτι στο 40΄ και ο Ξενοφών ισοφάρισε στο 85΄ με τον Πάρη Κωνσταντόπουλο (1-1).

Τέλος, στο Γούμερο, Ολυμπιάδα και Αλφειός έμειναν στο 0-0.

*Πιο αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ηλειακός Λ.-ΠΑΟ Βάρδας 2-3

Αστέρας- Νίκη Τρ. 0-0

Δόξα Ν.Μ.-Α.Ο. Μακρισίων 4-2
Λ. Αστέρας-Δάφνη 2-1
Ξενοφών-Ολυμπιακός Σ. 1-1

Ηλειακός Β.-Πέλοπας 2-0
Ολυμπιάδα-Αλφειός 0-0