Α1 PLAYSPORTS: «Διπλό» ο ΠΑΟΒ, νίκες από Αστέρα, Δόξα, Τραγανό, Μακρίσια, Γούμερο, ισοπαλία στο Σκουροχώρι-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 08-03-2023 | Συντάκτης:

Υπερίσχυσαν σχεδόν παντού οι γηπεδούχοι στη σημερινή 21η αγωνιστική της Α1 PLAYSPORTS, αν εξαιρέσουμε το «διπλό» του ΠΑΟ Βάρδας στην Ανδραβίδα και την ισοπαλία στο Σκουροχώρι ανάμεσα σε Λ. Αστέρα και Ξενοφώντα.

Στην Ανδραβίδα, ο ΠΑΟΒ με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο κέρδισε 4-0 την Δάφνη. Ο Μικελάτος στο 42΄ και ο Λαθύρης στο 45΄ έκαναν το 0-2 και στο β΄ μέρος Δούλος και Παλούμπης στο 60΄ και 80΄ αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 0-4.

Στο Σκουροχώρι, σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς, Λ. Αστέρας και Ξενοφών ήρθαν 2-2. Στο 17΄ ο Λούσκος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 και δύο λεπτά μετά ο Καραχάλιος ανατράπηκε από τον Μπάμπη Κύτταρη μέσα στην περιοχή και ο Πάρης Κωνσταντόπουλος από την άσπρη βούλα ισοφάρισε 1-1. Στο 28΄ ο Καραχάλιος με συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-2 και στο 58΄ ο Μακρής κέρδισε πέναλτι από τον Μιλοσέσκι και ο Σέφα το εκτέλεσε εύστοχα για το τελικό 2-2.

Στην Αμαλιάδα ο Αστέρας, αγωνιζόμενος με σημαντικές απουσίες, έκαμψε στο 85΄ την αντίσταση της μαχητικής Θύελλας, με απευθείας φάουλ του Ρούνη. Στο α΄ μέρος, η Θύελλα προηγήθηκε στο 42΄ με τον Μπαντουδάκη και ο Αστέρας ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με τον Γεωργιόπουλο.

Στη Ν. Μανωλάδα η Δόξα επικράτησε εύκολα του Ηλειακού με 4-0 κι έπιασε στην 4η θέση τον Ηλειακό Βαρθολομιού. Ο Κυριαζόπουλος στο 25΄ έκανε το 1-0 και ο Βαλεντίνο Σαλομπεχάι στο 35΄ το 2-0. Στην επανάληψη ο Αντώνης Κουλούρης στο 48΄ και 75΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στο Τραγανό η Νίκη έδωσε συνέχεια στα τρίποντα κερδίζοντας τον Ολυμπιακό Σαβαλίων με 3-0 και απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από την ζώνη των πλέι-άουτ. Το 1-0 σημείωσε στο 7΄ ο Δημήτρης Κασσιανός και το 2-0 στο 28΄ ο Τσάκος. Ο ίδιος παίκτης στο 55΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στα Μακρίσια ο Α.Ο.Μ. ήταν καταιγιστικός στο β΄ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο σκόραρε τρεις φορές κατά του Αλφειού. Ο Δούφας στο 53΄ άνοιξε το σκορ, ο Νικολακόπουλος με κεφαλιά στο 75΄ έκανε το 2-0 και ο Στροφύλλας στο 80΄ με απευθείας φάουλ το τελικό 3-0.

Τέλος, στο Γούμερο η Ολυμπιάδα νίκησε 2-0 τον Ηλειακό Βαρθολομιού και ελπίζει και αυτή στην παραμονή. Το 1-0 σημείωσε ο Γιάννης Φωτακόπουλος στο 20΄ με σουτ από 30 μέτρα και το 2-0 ο αρχηγός Θανάσης Καλαντζής στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

*Πιο αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Πέμπτη.

Δάφνη-ΠΑΟ Βάρδας 0-4

Αστέρας-Θύελλα 2-1

Νίκη Τρ.-Ολυμπιακός Σ. 3-0
Α.Ο. Μακρισίων-Αλφειός 3-0
Δόξα Ν.Μ.- Ηλειακός Λ. 4-0
Λ. Αστέρας-Ξενοφών 2-2
Ολυμπιάδα- Ηλειακός Β. 2-0

Πέλοπας-Κένταυρος Σ. 3-0 α.α.