A1 ΕΣΚΑΗ: Σπουδαία νίκη από Ολυμπιονίκη-Ήττα η Α.Ε.Λ.

Ημερομηνία: 07-01-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης έκαμψε την αντίσταση των Αραχωβιτίκων στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας με 72-69 κι έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ηρακλή Κριτσέλη, μετά από ένα σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο α΄ ημίχρονο (35-36), πήρε προβάδισμα 6 πόντων στη γ΄ περίοδο, ούσα πολύ εύστοχη στην επίθεση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε την υπέρ της διαφορά, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 35-36, 58-52, 72-69.

Α.Ε.Λ.-Παναχαϊκή 57-67

Η Α.Ε. Λεχαινών ηττήθηκε στο «Αέθλειον» από τη δυνατή Παναχαϊκή με 57-67. Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Στεφανίδη, Κολλιόπουλο λόγω ίωσης, δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε στο β΄ μέρος ήταν να μειώσει τη διαφορά στο μισό…

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.