Α1 ΕΣΚΑΗ: Πρώτη ήττα του Σ.Ε.Φ.Α. από τον Έσπερο

Ημερομηνία: 01-11-2021 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ηττήθηκε στο «Αέθλιον» με 65-62 από τον δυνατό Έσπερο. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη από τα μέσα του α΄ δεκαλέπτου κυνηγούσε στο σκορ την πατρινή ομαδα και στο α΄ δεκάλεπτο ήταν πίσω με 11 πόντους (13-24). Στο τέλος της β΄ περιόδου, Κωνσταντόπουλος και Στριγάς μείωσαν στους 5, 29-34, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στη γ΄ περίοδο ο Έσπερος έφτασε ξανά στους 12 (31-43), ο Νικολόπουλος με τρίποντο μείωσε στους 6 (42-48) και το 30λεπτο τελείωσε 45-52 για τον Έσπερο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Σ.Ε.Φ.Α. άρχισε να ροκανίζει αργά-αργά τη διαφορά στα τελευταία 5 λεπτά. Με 2/2 βολές του Νικολόπουλου πλησίασε στο δίποντο στα 19΄΄ (61-63) αλλά τελικά δεν έγινε η ανατροπή, με το μακρινό τρίποντο στην εκπνοή του Σακελλαρίου για να στείλει το ματς στην παράταση, να είναι άστοχο.

Τελικό σκορ 62-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-34, 45-52, 62-65.

Σ.Ε.Φ.Α. (Κουκουζέλης): Στριγάς 6, Χρονόπουλος 4, Κορακιανίτης 15 (2), Κωνσταντόπουλος 7, Σακελλαρίου, Παπαγιάννης 4 (1), Ρούνης, Νικολόπουλος 26 (3).

Έσπερος (Πέτροβιτς): Σταμούλης 3, Μήτταρης 12 (1), Σταθόπουλος, Αποστολόπουλος, Κουτσούκος 15, Μιχαλόπουλος 18 (2), Αργυρόπουλος 5, Γκουντουβας 12 (3).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.