A1 ΕΣΚΑΗ: Ο Ολυμπιονίκης «έπνιξε» την Παναχαϊκή!

Ημερομηνία: 28-01-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης με όπλο την τρομερή άμυνά του, νίκησε την τρίτη της βαθμολογίας Παναχαϊκή, σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, με σκορ 69-62 κι έκανε άλμα παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΗ, φτάνοντας τις 6 νίκες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Στούκα και τον Σαλάι να κάνουν… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα και ο Ολυμπιονίκης προηγήθηκε 13-6, για να τελειώσει η α΄ περίοδος 15-10. Στο β΄ δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Μπάμπη Κωνσταντόπουλου έφερε τη διαφορά στους 10 για πρώτη φορά (23-13), Σάκης Κωνσταντόπουλος και Χάρης Τροχανάς, διατήρησαν τη διαφορά στο +8 για τον Ολυμπιονίκη (36-28 το ημίχρονο) με τον Σπύρο Σαλάι, να είναι στον πάγκο από το 15΄ με τρία φάουλ!

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Σακελλαρίου με δύο διαδοχικά καλάθια έκανε το 40-28 και ακολούθησε τρίποντη βόμβα του Μπάμπη Κωνσταντόπουλου, που εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (45-30), στο 25΄.

Η Παναχαϊκή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους 6 πόντους (66-60), 52΄΄ πριν τη λήξη με τρίποντο του Γατσούλη.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 36-28, 52-42, 69-62.

Ολυμπιονίκης: Μπ. Κωνσταντόπουλος 8 (2), Τροχανάς 6, Σακελλαρίου 10 (1), Σαλάι 12 (1), Στούκας 17 (3), Σ. Κωνσταντόπουλος 8, Βασιλειάδης 8.

Παναχαϊκή: Μασούρας, Γκουντουβας, Γατσούλης 25 (4), Χρυσανθακόπουλος, Χαντζής 3 (1), Αδαμόπουλος 8 (1), Τσουλέας, Παπανικολόπουλος 11, Παλαδινός 2, Παναγόπουλος, Καραγιάννης 6, Οικονομόπουλος 7.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.